Evenimente 2014

Târnosirea bisericii din parohia Torrent

Duminică, 02-XI-2014, parohia Torrent a îmbrăcat straie de sărbătoare cu ocazia târnosirii bisericii parohiale. Slujba de târnosire și Sfânta Liturghie au fost oficiate de către Preasfințitul Părinte Episcop Timotei al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei înconjurat de un frumos sobor de preoți și diaconi alcătuit din: Preacuviosul Părinte Visarion Pașca de la Mănăstirea Florești (Cluj), Preacuviosul Părinte Teofil Popescu, starețul Mănăstirii Cheile Turzii (Cluj), PC. Pr. Consilier Dorin Sas din parohia Valdemoro, PC. Pr. Ilarion Mâță din parohia Hârja, PC. Pr. Ioan din satul Schit Orășeni (Botoșani), Pr. Ierodiacon Gavriil Boga de la Mănăstirea Ortodoxă Vilaller, cărora li s-au alăturat mai apoi o parte din Părinții slujitori din Protopopiat dimpreună cu credincioșii.
 
La ora 09:00 a început slujba de târnosire urmată de explicarea însemnătății acesteia, apoi citirea Hrisovului și Sfânta Liturghie arhierească, în cadrul căreia, după citirea pericopei evanghelice, Preasfințitul Părinte Timotei a ținut un cuvânt de învățătură îndemnându-i pe credincioși să rămână în continuare aproape de parohie, să sprijine continuarea lucrărilor și pe preotul paroh în demersurile sale.
 
La final, având în vedere eforturile depuse, de credincioșii parohiei și de preotul paroh, la înfrumusețarea locașului de cult și în frumoasele activități social-culturale Preasfinția Sa a acordat Părintelui Vasile Pop rangul de Iconom, iar membrilor Consiliului și Comitetului parohial Diplome de vrednicie pentru jertfa și osteneala depusă într-un timp atât de scurt pentru amenajarea și împodobirea locașului de cult cu cele necesare slujirii.
 

 În această zi minunată și de mare însemnătate duhovnicească pentru parohia noastră au participat la slujba de târnosire peste 600 de credincioși din parohie și împrejurimi, mulți dintre ei împărtășindu-se în cadrul Sfintei Liturghii, după care au trecut cu toții prin sfântul altar și s-au închinat și la Epitrahilul Sfântului Efrem cel Nou adus din Grecia.

Pentru toate aceste binecuvântări mulțumim Bunului Dumnezeu și Sfântului Efrem cel Nou, care a binevoit să își aleagă în parohia noastră locaș de rugăciune și popas de primenire duhovnicească pentru credincioși.


A consemnat Andrea Pop

 

 

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri