Evenimente 2014

Liturghie arhierească la Catedrala Patriarhală

Preasfinţitul Părinte  Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei și Preasfințitul Părinte Emilian Lovișteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, au oficiat miercuri, 12 februarie 2014, în Catedrala Patriarhală din Bucureşti, Sfânta Liturghie, înconjurați de un sobor de preoţi şi diaconi. Din soborul slujitor a făcut parte și precuviosul părinte Arhimandrit Timotei Aioanei, noul Superior al Așezămintelor românești de la Locurile Sfinte.

De asemenea, în cadrul Sfintei Liturghii a fost hirotonit întru preot diaconul Florin Claudiu Covaciu, pe seama parohiei Adormirea Maicii Domnului din Zaragoza.

Sfânta Liturghie precedă lucrările şedinţei anuale a Adunării Naţionale Bisericeşti a Bisericii Ortodoxe Române. În continuarea Sfintei Liturghii a fost săvârșită slujba Te Deumului.

Adunarea Naţională Bisericească este organismul central deliberativ al Bisericii Ortodoxe Române pentru problemele administrative, sociale, culturale, economice şi patrimoniale, format din membrii Sfântului Sinod şi din câte trei reprezentanţi (un cleric şi doi mireni) ai fiecărei eparhii.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri