Adunarea Eparhială 2018

thumbnail 8În Episcopia Ortodoxă Română a Spaniei și Portugaliei s-au desfășurat în zilele de luni și marți, 22-23 ianuarie 2018, lucrările Consiliului Eparhial respectiv ale Adunării Eparhiale, sub președinția Preasfințitului Părinte Episcop Timotei, Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei.

Consiliul Eparhial s-a întrunit luni la Mănăstirea Cenicientos, unde au fost prezentate de către consilieri rapoartele de activitate pe anul 2017, fiind discutate ulterior și alte probleme administrative, economice și disciplinare.

Adunarea Eparhială s-a ținut la Catedrala Episcopală ortodoxă română din Madrid, care găzduiește pentru prima dată un astfel de eveniment de la inaugurarea ei în data de 18 noiembrie 2017. Începând cu ora 09.30 s-a săvârșit Slujba de Te-Deum, după care lucrările propriu-zise au fost deschise de către Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, care, în prima parte a ședinței, a prezentat câteva aspecte referitoare la activitatea departamentelor Episcopiei din anul 2017, dar și date referitoare la Anul 2018 care a fost proclamat ca An omagial al unității de credință și de neam și An comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918 în Patriarhia Română. A urmat apoi o prezentare amănunțită a Dării de seamă a anului 2017 pe sectoare făcută de fiecare consilier eparhial în parte, dezbaterea unor chestiuni pastorale, administrative, de gestiune contabilă și economice.

Momentul următor a fost dedicat unei prezentări detaliate a lucrărilor de la Catedrala Episcopală din Madrid, executate în anul 2017. Această prezentare a cuprins și bugetul alocat acestor lucrări, prezentându-se necesitatea susținerii lucrărilor de construcție și implicarea jertfelnică a tuturor, cler și popor, în acest proiect pentru a fi dus la bun sfârșit.

În continuare a fost votat și aprobat bugetul Episcopiei pe 2018, au fost aleși membri Consiliului Eparhial, cei ai Consiliului Mitropolitan și membri Consistoriului eparhial. S-a anunțat organizarea Congresului Mitropolitan la Paris în perioada 10-12 mai 2018 și a Congresului Eparhial Nepsis Spania în perioada 20-22 aprilie 2018 la Madrid, la care se adaugă diferite proiecte: Luna pentru viață 2018!, Pe urmele Sfinților, cursuri de formare continuă pentru preoți, taberele de vară, întâlnirile Nepsis la nivel de protopopiat etc.

Lucrările Adunării Eparhiale au fost închise de către Preasfințitul Părinte Timotei, care a mulțumit Preoților Parohi prezenți, delegaților consiliilor parohiale și tuturor celor care s-au implicat în buna organizare a acestui eveniment.

Biroul de presă al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri