Amprente culturale! Ediția I 2017

24007872 157722588308534 1288219023 oJoi, 23 noiembrie 2017, a avut loc în Salonul de cristal al Primăriei orașului Valencia evenimentul cultural Amprente culturale, dedicat Zilei Naționale a României, culturii și tradițiilor românești. Evenimentul a fost organizat de Asociația Suflet Românesc din Valencia cu sprijinul Institutului Limbii Române din București, și în colaborare cu Consulatul Romaniei din Castellon de la Plana, Asociația Arova din Valencia, Parohia Sfântul Efrem cel Nou din Torrent cu participarea și implicarea mai multor români din Valencia și împrejurimi.

După discursul inaugural susținut de către Luminița Pătraș, doctorand în Psihologie Ocupațională la Facultatea de Psihologie din Valencia, a avut loc priecția România, dincolo de legendă, urmată de mai multe momente culturale: poezie românească, cântece patriotice, evocarea unor mari pesonalități românești, momente muzicale și bineînțeles imnul României: Deșteaptă-te române!

Expoziție de icoane pe sticlă pictate de copiii Școlii Parohiale din Torrent

În cadrul acestui eveniment au fost expuse mai multe lucruri și manualități specifice culturii și tradiției populare românești, costume populare, ștergare din Maramureș, vase de lut, desene pe hârtie pictate de copiii din Valencia și Museros etc. La acestea s-a adăugat expoziția icoanelor pe sticlă, în stil niculean, pictate de copiii Școlii parohiale Sfântul Efrem cel Nou din Torrent cu ocazia Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti. Icoanele pe sticlă expuse azi în Primărie au mai fost expuse până acum în biserica parohiei Sfântul Efrem cel Nou din Torrent și în sediul Asociației spaniole Si a la Vida! din Torrent.

La acest eveniment au participat Consulul General al României la Castellon de la Plana, domnul Dragoş Viorel Radu Ţigău împreună cu alți diplomați români, autorități spaniole locale și reprezentanți a Primăriei din Valencia.

Evenimentul Amprente culturale va fi urmat în data de 02 decembrie 2017 de FlashMob românesc, ediția a II-a.

Pr. Vasile Pop

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri