Conferința „Martiri și apărători ai Ortodoxiei în temnițele comuniste – Minuni ale martirilor de la Aiud” în Protopopiatul Madrid Nord

AFIS CONFERINT 25 26.11.2017Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Timotei, al Spaniei și Portugaliei, Protopopiatul Madrid Nord organizează în zilele de sâmbătă, 25.11.2017 și duminică, 26.11.2017, conferința Martiri și apărători ai Ortodoxiei în temnițele comuniste – Minuni ale martirilor de la Aiud. Invitatul special este părintele stareț al Mănăstirii Înălțarea Sfintei Cruci din Aiud, protos. Gavriil Vărvăruc. La Aiud s-a ridicat între anii 1992-1997, pe locul numit Râpa robilor, prin grija și contribuția unor foști deținuți politici, o biserică monument care să amintească de jertfa atâtor români pentru credința în Dumnezeu și neamul românesc. O biserică impunătoare, nu prin proporții ci prin simbolistică: două rânduri de câte șapte cruci mari de ciment poartă pe brațele laterale o cruce mare de lemn, crucea nemului românesc.

În anul 2001, revine în Aiud, la “Râpa Robilor”, pentru prima dată de la eliberarea din 1964, părintele Iustin Pârvu, stareţul mănăstirii Petru Vodă. Cuvintele sale: “Mi-e şi frică să calc cu picioarele pe acest pământ, pentru că este plin de Sfinte Moaşte.” În septembrie 2004, Înaltpreasfinţitul Andrei Andreicuţ, pe atunci arhiepiscopul Alba Iuliei, dă binecuvântarea părintelui Iustin de a înfiinţa un schit cu hramul “Înălţarea Sfintei Cruci”, în care să fie pomeniţi toţi martirii neamului românesc.

Încercările închisorilor comuniste oglindesc martiriul creştinilor din primele veacuri. Politeismul păgân al prigonitorilor se transformă, peste secole, în comunismul ateu; catacombele romane devin celule reci de închisoare, în timp ce veşmintele mucenicilor devin zeghe de deţinut. Iar Dumnezeu este colegul de celulă. La Aiud ne întâlnim cu mucenicii, întâlnire la care ei nu-şi etalează suferinţa, ci ne oferă dragostea lor, ce se răsfrânge asupra pelerinilor al căror număr creşte de la an la an. ( http://www.martiriaiud.ro/ )

Prima conferința va avea loc sâmbătă de la orele 18.00 în parohia Sfântul Cuvios Daniil Sihastrul din Collado Villalba (c/ Destornillador 32, 28400, Collado Villalba), iar a doua va fi duminică de la orele 18.00 la parohia Sfântul Pahomie de la Gledin din Madrid (c/ Antonio Lopez 264, 28054, Madrid). Conferința se înscrie în seria activităților organizate în acest an declarat în Patriarhia Română drept Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului.

Vă așteptăm cu drag să ne cunoaștem jertfele mărturisitorilor Ortodoxiei din temnițele comuniste și minunile martirilor de la Aiud!

Pr. Ilie Tabarcia, Protopopiatul Madrid Nord

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri