Festivalul – “Nu uita că eşti român!”- Protopopiatul Levante

23433160 10210421644078866 767121583 oCu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Timotei, al Spaniei şi Portugaliei, duminică, 5 noiembrie 2017, începând cu orele 16, a avut loc prima ediţie a festivalului de datini şi tradiţii romaneşti: “Nu uita că eşti român!”.

Parohia Acoperământul Maicii Domnului din Elche a organizat acest eveniment, gazdă fiind părintele protopop Nicolae Cristian Toderici, împreună cu familia şi enoriaşii săi.

Pe scenă au urcat grupuri de români din parohiile: Alicante, Elche, Benidorm, Alcoy şi Torrevieja, care au prezentat cântece şi poezii patriotice, scenete, dansuri, obiceiuri şi tradiţii din mai multe regiuni ale României.

Au participat, în mod special, copiii înscrişi la şcolile duminicale din aceste parohii şi la cursul opţional de Limbă, cultură şi civilizaţie românească din comunitatea Valencia şi Murcia, alături de instructorii şi profesorii lor.

La festival au prezentat momente artistice reprezentanţi ai următoarelor asociaţiilor de români:

Asociaţia Acoramar din San Pedro – Doina;

Asociaţia Sfinxul din Murcia – Doruletul;

Asociaţia Zestrea Românească din Alicante - Şezătoarea

Asociaţia Acercate de Rumania din Torrevieja - Ciobănaş cu trei sute de oi.

În a doua parte a programului, cei prezenţi au avut parte de un recital de muzică populară, susţinut de formaţia TIMPUL, din San Pedro del Pinatar şi interpreta Mariana Badea, când s-a încins hora şi s-a jucat româneşte.

Printre personalităţile acestui eveniment s-a aflat şi domnul David Perez Perez, consulul onorific din Murcia. Domnia sa şi-a exprimat bucuria de a fi printre noi, vorbind în româneşte şi încurajându-i pe români să păstreze specificul neamului românesc, portul şi datinile româneşti.

Festivalul s-a încheiat cu înmânarea diplomelor pentru parohiile participante şi o cină românească, oferită de parohia Elche. A fost o după amiază de neuitat pentru românii de pe aceste meleaguri ale Peninsulei Iberice.

Mulţumiri organizatorilor, colaboratorilor şi participanţilor!

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri