Întâlniri de Tineret Nepsis în cadrul Protoieriilor Madrid Nord şi Madrid Sud

20171008 182756Motto: ,,Bucuraţi-vă pururea, rugaţi-vă neîncetat, daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu întru Hristos Iisus, pentru voi”. (Tesaloniceni 5, 16-18)

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Timotei, Episcopul Ortodox Român al Episcopiei Spaniei şi Portugaliei, la Madrid în zilele de 7-8 octombrie 2017 s-au organizat două conferinţe duhovniceşti pentru tinerii din cadrul protoieriilor Madrid Nord şi Madrid Sud. Tema întâlnirii a fost ,,Ortodoxia ca stil de viaţă¨, conferinţă susţinută de domnul prof. univ.dr. Pavel Chirilă.

Prima întâlnire cu domnul profesor a avut loc sâmbătă, 7 octombrie 2017 la Colegiul Santa Rita din Madrid participând preoţi şi credincioşi din cadrul protoieriei Madrid Nord iar duminică, 9 octombrie la Parohia Ortodoxă din Aranjuez pentru tinerii din cadrul protoieriei Madrid Sud.

Cuvântul domnului prof. univ. dr. Pavel Chirilă s-a concentrat pe principiile alimentaţiei Biblice, efectele abuzului asupra corpului uman, abuzul de origine animală fiind factor oncogen, favorizând instalarea sau răspândirea cancerului precum şi introducerea conceptului de medicină creştină cât şi cel de psihologie creştină. Cel din urmă are în centrul vieţii psihice şi spirituale iertarea, pocăinţa, iubirea, nădejdea: ,,până nu îi ierţi pe toţi care ţi-au greşit, vindecarea nu începe¨. Au fost menţionate studii care demonstrează efectele adverse ale unor vaccinuri, efecte menţionate mai ales pe prospectele ţărilor de provenienţă. Prevenirea bolilor prin stilul de viaţă, igiena muncii, beneficiile spirituale şi somatice ale postului, desfăşurarea vieţii în acest carusel al vitezei precum şi adoptarea unui stil de viaţă gregar au fost câteva din coordonatele discursului domnului profesor.

Întâlnirile au fost un prilej de îmbogăţire duhovnicească cât şi intelectuală datorită ,,cuvântului cu putere mult㨠a domnului prof. univ. Dr. Pavel Chirilă, la finalul fiecărei conferinţe fiind adresate întrebări. Venirea domnului profesor în Spania a fost o deosebită binecuvântare, putând da curaj românilor de a merge mai departe şi de a-şi putea reconfigura stilul de viaţă în concordanţă cu principiile biblice şi patristice. Vizita domnului profesor s-a încheiat prin vizitarea Catedralei Episcopale din Madrid, în care se va oficia prima slujbă în data de 18 noiembrie a.c., fiind o mare bucurie văzând acest mare edificiu românesc în afara graniţelor ţării.

Mulţumim domnului prof. univ. dr. Pavel Chirilă pentru acceptarea invitaţiei de a conferenţia în Regatul Spaniei. Mulţumim părinţilor protoierei, pr. prot. Ilie Tabarcia, protoieria Madrid Nord şi pr. prot. Cristian Deac, protoieria Madrid Sud cât şi tuturor părinţilor din cadrul acestor două protoierii pentru deosebita implicare.

Pr. Flavius Sava

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri