Pe urmele Mântuitorului Hristos în Ţara Sfântă

thumbnail 4Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Româm al Spaniei și Portugaliei, în perioada 30 august – 6 septembrie 2017, Parohia Ortodoxă Română Botezul Domnului, din Municipiul Roquetas de Mar, Protopopiatul Sevilla, prin Centru de Pelerinaje al Sfintei Episcopii a Spaniei și Portugaliei, a organizat un pelerinaj catehetic în Țara Sfântă, la care au participat 48 de persoane, dintre care 3 au fost clerici, dintre care unul, a fost ghidul nostru Preacuviosul Părinte Teofan, care coordonează Sectorul Pelerinaje din Episcopia noastră.

Cu toate că Mântuitorul îi spune lui Toma: Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut…(Ioan 20, 29), atunci când calci pe pământul Țării Sfinte, te încearcă sentimente de nedescris, chiar dacă nu ai avea neapărat nevoie de o încredințare, de o dovadă palpabilă a existenței acelor locuri, chiar dacă pentru ființarea ta lăuntrică împreună cu Dumnezeu ți-e de ajuns credința sădită de-a lungul timpului… te gândești poate la Toma, la Toma din tine, și îți vine să exclami împreună cu Sfântul Petru: ”Doamne , bine este să fim noi aici” (Matei 17 ,4)

Durata Pelerinajului Catehetic a fost de 8 zile -7 nopți, iar programul a fost următorul:
Ziua 1: Sosirea în aeroportul din Tel Aviv. Cazare în Betleem/Beit Jala.
Ziua 2:. Ierusalim, casa Sfinților Ioachim și Ana, locul de naștere al Maicii Domnului. Zidul Plângerii (ruinele Templului evreiesc). Ein Karem: bisericile întâlnirii Maicii Domnului cu Sfânta Elisabeta și Nașterii Sfântului Ioan Botezatorul. Cazare în Betleem/Beit Jala.
Ziua 3: Sfânta Liturghie la peștera Nașterii Domnului în Betleem. Vizita bisericii Nașterii Domnului din Betleem. Câmpul Păstorilor. Mănăstirile Sfântul Teodosie si Sfântul Sava. Iordanul, la locul adevarat al Botezului Domnului. Cazare in Ierihon.
Ziua 4: Mănăstirea de pe muntele Carantaniei. Nazaret, bisericile Buneivestiri (cea ortodoxă și cea catolică). Locul vechii sinagogi, în care a predicat Iisus. Cana Galileii. Cazare în Nazaret/Tiberias.
Ziua 5: Marea Galileii. Biserica Sfinților Apostoli, ruinele cetății Capernaum și casa Sfântului Petru, locul pescuirii minunate de dupa Înviere, locul înmulțirii pâinilor și peștilor. Muntele Fericirilor. Cazare în Nazaret/Tiberias.
Ziua 6: Muntele Tabor. Ierihon, mănăstirea românească și sicomorul lui Zaheu. Betania, mănăstirea ordodoxă și mormântul Sfantului Lazăr. Pe urma am intrat în Ierusalim și am fost pe Muntele Măslinilor. Biserica Dominus Flevit. Locul Cinei cele de Taina. Cazare în Ierusalim.

Ziua 7: Pe jos prin Ierusalim. Grădina Ghetsimani. Muntele Sionului, la biserica Sfântul Petru Galicantus. Ne oprim lângă palatul lui Irod, locul procesului lui Iisus. Traseul aproximativ al Drumului Crucii până la biserica rusa, în interiorul căreia se gaseste Poarta Judecații, prin care a trecut Domnul nostru Iisus Hristos când ducea crucea. Am continuat periplul nostru cu Golgota și închinarea la Sfântul Mormant.
Ziua 8: Mănăstirea Sfântul Gheorghe Hozevitul (unde se găsesc moaștele Sfântului Ioan Iacob de la Neamt). Mănăstirea Mica Galilee. Locul Înălțării Domnului. Pogorârea Sfântului Duh. Biserica Adormirii Maicii Domnului. Mormântul Maicii Domnului, dupa care,în drum spre aeroport ne-am oprit la Lida unde se gasește mormântul Sfântului Mare Mucenic Gheorghe.

La începutul pelerinajului le spuneam credincioșilor că…..vor pleca din Țara Sfântă și vor pleca alți oameni. Cuvintele mele s-au adeverit fiindcă Lumina lui Hristos a luminat sufletele în așa fel încât bucuria de a fi împreună, preot și credincioși pe urmele Mântuitorului, s-a întipărit pe fețele și în sufletele noastre. Duminica următoare după pelerinaj, ne-am întâlnit aproape toți din nou, la Sfânta LIturghie. A fost o altă Liturghie……poate mai conștientă…..mai cu bucurie, asa încât nu puțini au fost cei care mi-au mărturisit că, deși fizic sunt în biserică, sufletește se găsesc în Țara Sfântă.

Mulțumim lui Dumnezeu pentru marea binecuvântare revarsată asupra noastră, mulțumim Preasfințitului Părinte Timotei pentru Arhiereasca binecuvantare, nu în ultimul rând mulțumim Preacuviosului Părinte Teofan, ghidul nostru, care, cu timp și fără de timp ne-a purtat la locurile sfinte într-un maraton duhovnicesc-catehetic, cu mare profesionalism.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri