Hramul Mănăstirii Rohia

IMG 20170815 WA0031În ziua de 15 august 2017, cu ocazia prăznuirii Adormirii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, la invitația și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Doctor Iustin al Maramureșului și Sătmarului, a slujit Sfânta Liturghie arhierească pe altarul de vară al mănăstirii Rohia, Maramureș.

În ajunul praznicului, 14 august 2017, Preasfințitul Timotei a săvârșit Slujba Vecerniei având alături un numeros sobor de preoți, iar la finalul slujbei a ținut un cuvânt de învățătură despre lumina dumnezeiască.

Marți, de la ora 09.30 Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie după care, la final, a ținut un amplu cuvânt de învățătură credincioșilor prezenți în număr mare la această zi de mare prăznuire a Maicii Domnului. Preasfinția Sa a accentuat ideea că în această zi de 15 august nu ne-am adunat să ne întristăm, ci să ne bucurăm și să o petrecem pe Maica Domnului în mutarea ei spre ceruri, fiind înălțată de Fiul ei, Mântuitorul Histos, la viață. Ea a născut Viața devenind Maica Vieții. Deși S-a mutat la viața cerească, în drumul nostru spre mântuire, Maica Domnului nu ne părăsește, ci rămâne cu noi, poartă în dragostea ei de Maică întreaga lume și deschide ușa milostivirii cu rugaciunile ei neîncetate.

După cuvântul ierarhului, Părintele Stareț al mănăstirii Rohia, Arhim. Macarie a mulțumit Preasfințitului Timotei pentru slujire și cuvântul de folos duhovnicesc și i-a dăruit din partea obștii mănăstirești o copie a icoanei făcătoarei de minuni a Maicii Domnului de la Rohia.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri