Liturghie arhierească în Catedrala Episcopală din Miercurea Ciuc

 MG 2288În Duminica a VII-a după Rusalii, 23 iulie 2017, la invitația și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a slujit Sfânta Liturghie arhierească împreună cu Preasfinția Sa, înconjurați de un sobor de preoți și diaconi, în Catedrala episcopală din Miercurea Ciuc, județul Harghita. Preasfințitul Părinte Andrei a dăruit ca semn de prețuire Preasfințitului Timotei Engolpionul și Crucea Episcopală a Covasnei și Harghitei. 

La finalul Slujbei Preasfințitul Timotei a ținut un cuvânt de învățătură în care a tâlcuit pericopa evanghelică a duminicii. Indiferent că suntem în țară sau în străinătate trebuie să știm că cel mai mult contează să fim cu Dumnezeu. Nu ne putem simți acasă decât în preajma lui Dumnezeu. Chiar dacă suntem în Spania sau Italia sau peste ocean, dacă-L căutăm pe Dumnezeu suntem acasă. Patria noastră este Împărăția cerurilor, dar ca să intrăm în ea trebuie să ne vindecăm de toată neputința și păcatul, așa cum Mântuitorul a vindecat pe orbi, pe muți, pe demonizați vindecând toată boala și neputința în popor (Mt. 9,35). Dacă-L căutăm pe Dumnezeu și suntem împreună lucrători cu El încă de aici putem să trăim starea de rai, cum de asemenea dacă trăim departe de Dumnezeu ne putem face viața iad.

 

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri