Liturghie arhierească în Torino

IMG 20170626 WA0009În Duminica a III-a după Rusalii, 25 iunie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Spaniei și Portugaliei, a slujit Sfânta Liturghie arhierească în parohia Sfânta Cruce din Torino, Italia. Alături de Preasfinția Sa a slujit Părintele paroh Lucian Roșu și alți slujitori din țară și imprejurimi.

În cuvântul de învățătură rostit, Preasfințitul Timotei a tâlcuit pericopa evanghelică a duminicii, despre grijile vieții. Mântuitorul, în predica de pe munte, prioritizează lucrurile pe care trebuie să le facem și ne îndeamnă în ultimul verset al pericopei să căutăm mai întâi Împărăția lui Dumneze și apoi toate celelalte se vor adăuga nouă (Mt. 6,33), deci El nicidecum nu ne îndeamnă la a nu lucra sau la a fi leneși, ci vrea să ne evidențieze că trebuie să facem lucrarea pe care Dumnezeu ne-a rânduit-o. Nu este vorba de inactivitate sau nelucrare, ne lămurește în acest sens Sfântul Apostol Pavel care zice: cine nu lucrează nici să nu mănânce (II Tes. 23,10), de asemenea îi avem ca exemple și pe Sfinții Părinți care aveau câte o îndeletnicire numită rucodelie (împleteau coșuri, rogojini etc) însă întotdeauna săvârșeau lucrul mâinilor cu rugăciune. Trebuie să răscumpărăm vremurile pe care le trăim, mai ales că sunt vremuri destul de grele, în care omul se îndepărtează mult de Dumnezeu căutând cele materiale, hrana, îmbrăcămintea și neglijează sufletul și mântuirea lui. Trebuie să împletim lucrarea duhovnicească cu lucrul și să nu punem cele lumești deasupra celor spirituale, ci întotdeauna să primeze Împărăția lui Dumnezeu.


Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri