Slujire arhierească de Rusalii la Catedrala episcopală provizorie din Madrid

IMG 20170604 WA0006În duminica Pogorârii Sfântului Duh, 04 iunie 2017, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a slujit Sfânta Liturghie arhierească la Catedrala episcopală provizorie din Madrid. După terminarea Sfintei Liturghii s-a săvârșit Vecernia plecării genunchilor, iar la momentul miruitului toți credincioșii prezenți au primit în semn de binecuvântare spice de grâu.

La final, ierarhul nostru a ținut un cuvânt de învățătură în care a vorbit despre Sfântul Duh, a treia Persoană a Sfintei Treimi. De ce S-a înălțat Mântuitorul? A făcut aceasta pentru ca să ducă fierea noastră și să o facă împreună șezătoare cu Sfânta Treime, pentru că nu S-a înălțat numai Hristos Dumnezeu, ci și Hristos Omul. Firea omenească a ajuns în sânul Sfintei Treimi. Oare ne-a părăsit Hristos dacă S-a înălțaț la cer? Nu! Ci ne-a trimis pe Duhul Cel Sfânt pe care azi Îl sărbătorim. Cunoscuta rugăciune Împărate ceresc... este adresată Duhului Sfânt și o rostim prima dintre rugăciunile începătoare tocmai pentru ca Duhul să vină să Se sălășluiască întru noi, să ne învețe cum să ne rugăm și să ne sfințească prin harul Său.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri