Întâlnirea Episcopului Timotei cu reprezentanţii Ministerului Apărării Naţionale din Spania

Preasfinţitul Părinte Timotei, Episcopul Spaniei şi Portugaliei, s-a întâlnit vineri, 18 noiembrie, cu directorul general pe infrastructură din cadrul Ministerului Apărării Naţionale al Spaniei, Monica Melle Hernandez, pentru a discuta despre avizul necesar din partea instituţiei pentru construirea Catedralei românilor din Madrid în forma proiectată. Ierarhul a fost însoţit de părintele Teofil Moldovan, parohul din Madrid, cel care a obţinut, printr-un concurs public, terenul pe care se va ridica biserica, precum şi de arhitectul Fernando Boga, căruia i-a fost încredinţat proiectul.

Având în vedere că viitoarea catedrală se va înălţa în aria Aeroportului Quatro Vientos, s-a adus în discuţie înălţimea edificiului, proiectată să ajungă la 32 de metri după montarea crucii. „Discuţiile au fost cordiale şi se încearcă rezolvarea favorabilă a problemei”, a spus la final Preasfinţitul Timotei. Ierarhul va avea o altă întâlnire cu specialiştii din Ministerul Apărării Naţionale, marţi, 22 noiembrie, în vederea identificării unei soluţii. E nevoie de avizul favorabil şi de autorizaţia definitivă din partea oficialităţilor, pentru ca proiectul să nu fie modificat.


Vă reamintim că Departamentul Urbanistic al Primăriei Madridului a acordat, pe 21 octombrie, autorizaţia de construcţie parţială pentru începerea lucrărilor la complexul care va cuprinde Catedrala Ortodoxă, Sediul Administrativ al Episcopiei, Reşedinţa Episcopală, Centrul Social-Eparhial şi Centrul Educativ-Cultural Românesc din Madrid.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri