RAPORT NEPSIS - Iunie 2015

logoPROTOPOPIATUL ASTURIAS

LUGO
•    Sâmbătă, 20 iunie ora 17:00 în Parohia Lugo a avut loc o seară de film religios. Evenimentul a făcut parte din seria de evenimente Nepsis organizate de Parohia Lugo și s-a adresat tuturor membrilor familiei. Am urmărit împreună filmul ”Raiul e aievea” după care au urmat discuțiile, în care am tras câteva concluzii și am comentat momentele și ideile mai importante din film.

PROTOPOPIATUL CASTELLON

ALICANTE
•    În data de 14 iunie 2015, tinerii organizaţiei NEPSIS Alicante au făcut o drumeţie pe muntele Aitana, La Nucia. Acolo și-au reamintit de copilărie și de fiecare început de vacanţă, când fugeau la bunici, la cules de cireșe.
    
TORRENT
•    În data de 20 iunie 2015, Nepsis Torrent a luat parte la atelierul de discuții Influența internetului în viața mea! După prezentarea unui material Power Point de către Pr Vasile Pop, au urmat discuții despre avantajele, dar și pericolele insesizabile ce le ascunde internetul. Concluzia a fost: Internetul este un instrument ajutător nu un mod de viață!

TORREVIEJA
•    În data de 28 iunie 2015 tinerii din parohia ortodoxă Torrevieja au ieșit împreună la un suc, participând la câteva jocuri de cunoaștere. Această întâlnire s-a numit: Să ne cunoaștem mai bine unul pe celălalt!

VILLAREAL
        În data de 21 iunie 2015, între orele 11:30-14:00 în parohia Sfântul Ioan Gură de Aur a avut loc o campanile de donare de sânge, parte a proiectului Episcopiei întitulat: Donează din inimă! Au participat tineri și credincioși din parohie.


PROTOPOPIATUL CASTILLA LA-MANCHA

ACTIVITATE ÎN COMUN ÎNTRE PAROHIILE PROTOPOPIATULUI
•    Drumeție, bucurie, prietenie….Sub această deviză a avut loc joi, 4 Iunie 2015, în Gredos întâlnirea tinerilor neptici din cadrul Protopopiatului Castilla La-Mancha. Tinerii, însoţiţi de organizatori şi anume Grupul Nepsis Talavera de la Reina, şi-au început activitatea printr-o vizită la peştera "Gruta del Aguila", cu o suprafaţă de 10.000 metri pătraţi şi o vechime de peste 3 milioane de ani. Tinerii au rămas plăcut impresionaţi de stalactitele şi perdelele suspendate în mai multe moduri dar şi de stalagmitele formate prin picurare, care creaza o imagine de neuitat. În cea de a doua parte a zilei entuziasmul vârstei şi dorinţa de socializare i-au făcut pe tineri să se aventureze pe cărări de munte. Acolo au luat parte la masa de prânz, dar şi la un concurs de fotografie. La coborârea de pe munte, organizatorii le-au pregătit tinerilor o serie de jocuri de socializare şi activităţi sportive ce au avut ca scop cunoaşterea tinerilor din  parohiile participante, divertismentul şi spiritul de echipă. Ziua s-a încheiat cu o cină unde s-au conturat impresii, s-au mărturisit păreri şi s-a stabilit următoarea întâlnire la nivel de protopopiat ce va avea loc în luna septembrie în Cuenca. Mulțumiri organizatorilor, părintelui protopop Cristian Suciu și a doamnei preotese Mihaela Suciu, părintelui paroh Florin Voinea, coordonator al activităților de tineret și nu în ultimul rând tutoror participanților, preoți, preotese, copii și tineri care au răspuns invitației în număr atât de mare.


TOLEDO
•    Duminică, 21 iunie, tinerii Grupului Nepsis Toledo, coordonați de părintele paroh, au realizat o excursie în Avila, un oraș încărcat de istorie și înțesat de turiști pe toată perioada anului. Întâlnirea tinerilor a avut loc în fața bisericii parohiale, de unde s-a plecat spre Avila. Odată ajunși acolo, tinerii au putut admira frumusețile acestui loc minunat, atât de la baza cetății, cât și de-a lungul meterezelor acesteia. Ávila este un oraș situat în regiunea Castilla y León, declarat de către UNESCO drept Patrimoniu Cultural al Umanității. Acest oraș medieval este cel mai bine prezervat din întreaga Spanie, iar fortificațiile sale reprezintă o atracție turistică irezistibilă.

TOMELLOSO
•    Sâmbătă, pe data de 27.06.2015, începând cu ora 20.00, în curtea interioară a Bisericii Sf. Mare Mucenic Mina, a avut loc "Olimpiada de vara a prichindeilor" editia I. Au participat tineri cu vârsta cuprinsă intre 5 și 15 ani, fiind împărtiti în 3 echipe. Competitia a debutat cu 10 întrebări pe teme religioase, apoi 6 probe sportive. La final, toți concurenții au fost răsplătiți cu câte o carte, o diplomă de participare și o felie de tort.

 

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri