RAPORT NEPSIS - Aprilie 2015

logoPROTOPOPIATUL ASTURIAS
AVILA
Sâmbătă, 4 aprilie 2015, în parohia Ávila coordonatorii Nepsis au ajutat un grup de copii să încondeieze ouă pentru Paști. De asemenea, tânăra Nițu Alina Ionela, membră a parohiei și secretară Nepsis pentru Protopopiatul Asturias, a participat la Congresul Nepsis din Pamplona.

GIJÓN – OVIEDO
În luna aprilie mai mulți tineri membri ai Frăției Nepsis Asturias, printre care Iuliana Gonzalez, Daniela Sbarna, Cătălin Isuf, Cynthia Gonzalez, Tomoș Ana, Coconeanu Maria, Isuf Raluca si Beatris Iordachita, au participat la Congresul Nepsis din Pamplona.

LUGO
În luna aprilie tânăra Simona Vasilica Ilban împreună cu Pr. Radu Iacob si presbitera Cristiana Iacob au participat la Congresul Nepsis din Pamplona.

SEGOVIA
Din parohia Segovia au participat la Congresul Nepsis din Pamplona: Doina Cărămidaru și Corina Cărămidaru

PROTOPOPIATUL CASTELLÓN
ALCOY
În data de 30 aprilie 2015, Nepsis Alcoy în colaborare cu Parohia Sfântul Ierarh Iachint de Vicina – Alcoy , au pus bazele primei campanii de donare de sânge din parohia noastră, campanie inițiată de Episcopia Spaniei și Portugaliei intitulată Donează din inimă! 

ALICANTE
26 aprilie 2015, ora 17:00, tinerii Nepsis Alicante, împreună cu preotul paroh și câțiva credincioși au vizitat Castelul Santa Barbara. S-a discutat despre istoricul orașului Alicante și al castelului.
La Congresul NEPSIS Pamplona a participat din Parohia Alicante, Contis Alexandru.

CASTELLON
24-26 aprilie 2015 din Nepsis Castellon au participat la Congresul de la Pamplona următorii tineri: Ilie Ionuț-Cristian, Stroe Alina, Stroe Diana, Petrache Marius, Petrache Constantin și Giulea Laurențiu.

TORRENT
-05 aprilie 2015 - a avut loc întâlnirea în aer liber a tinerilor Nepsis Torrent, care au luat parte la un Curs de fotografie! plus jocuri de incredere, socializare, pregătirea albumului foto pentru Campania de donare de sânge! etc.
-07 aprilie 2015 – 20 de persoane au participat la prima etapă a Campaniei de donare de sânge: Donează din inimă. Salvează o viață!
-19 aprilie 2015, tinerii Nepsis Torrent au participat la o întâlnire la pizza, cu discuții și jocuri de socializare.
-24-25 aprilie 2015 Nepsis Torrent a fost reprezentat la Congresul Nepsis de la Pamplona de către tinerii: Marius Constantin și Dana Beldea, dar și Pr Vasile Pop.
25 aprilie 2015 – a avut loc o activitate sportivă, de la ora 18:00 s-a jucat meciul de fotbal dintre cele 2 echipe ale grupului Nepsis Torrent.

 

ELCHE
-05 aprilie 2015 - a avut loc întâlnirea în aer liber a tinerilor Nepsis Elche, jocuri, gustare, discuții etc
În 25-26 aprilie 2015 - din grupul Nepsis Elche au participat la Congresul Nepsis de la Pamplona: Luigi și Elisabeta Oprea.


REQUENA
-24-25 aprilie 2015 din Nepsis Requena a participat la Congresul de la Pamplona doamna preoteasă Georgiana Titorencu.

*Menționăm că din Protopopiatul Castellon au mai participat la Congresul Nepsis Pamplona 2015, pe lângă parohiile mai sus amintite, tineri și din parohiile: Lliria, Murcia, Villareal și Gandia.

 

 

PROTOPOPIATUL CASTILLA LA-MANCHA
ALBACETE
În Parohia Albacete, tinerii NEPSIS au realizat pe parcursul lunii aprilie 2015, următoarele activități:
Atelier de încondeiat ouă”- 10 aprilie 2015, ora 16,00 in Sala de activități social- misionare “Sfântul Grigorie Decapolitul” a Parohiei Albacete.
Masa bucuriei pascale”- 12 aprilie 2015, ora 13,00 în Sala de activităti social-misionare “Sfântul Grigorie Decapolitul” a Parohiei Albacete.
Tinerii NEPSIS Albacete au ajutat la împărțirea unei cantități de 950 kg de alimente celor nevoiași din parohia noastră, în parteneriat cu Asociacion Alegria de los Afligidos și Fundacion Banco de Alimentos Albacete.

TOLEDO
În luna aprilie a.c., grupul de tineri ai parohiei Toledo a realizat următoarele activități:
4 aprilie 2015, ora 18.00- tinerii grupului NEPSIS s-au întâlnit la biserica parohială pentru a repeta cântările Prohodului Domnului. Activitatea a fost coordonată de părintele paroh.
10 aprilie 2015, ora 19.00- participarea la Prohodul Domnului, alături de ceilalți credincioși ai parohiei.
11 aprilie 2015, ora 23.30- 4.00- participarea activă la bunul mers al Slujbei Învierii Domnului. Tinerii au avut îndatoriri concrete pentru a asigura, alături de membrii Consiliului Parohial, buna desfășurare a evenimentului.
24- 25 aprilie 2015- participarea la Congresul Nepsis Spania, care a avut loc în Pamplona. Participanți: Dumitru Tanga, Marcel Todea și prezbitera Alina Diana Voinea

-26 aprilie 2015, ora 18.00- activitate cu caracter recreativ, concretizată într-o ieșire în aer liber, pentru a vizita orașul Toledo. La finalul activității, tinerii au luat o mică gustare într-un restaurant de tip fast-food din Toledo.

TALAVERA DE LA REINA
În luna aprilie anul curent în parohia Pogorârea Sf. Duh din Talavera de la Reina au avut loc următoarele actiovități de tineret:
-19 aprilie între orele 16.00 – 20.00, ieșire in aer liber. Grupul a fost format din 12 persoane, coordonat de către doamna preoteasa Mihaela Suciu. Tema întâlnirii a fost : Jocul și buna dispoziție în natură.
-24-26 aprilie- participarea la Congresul Anual Nepsis Pamplona.

VILLAROBLEDO
În luna aprilie in Villarrobledo s-au desfășurat două activități și anume:
Joi, 2 aprilie, ora 15.00, s-a desfasurat atelierul de discuții cu tema“: Cum să ne îmbunătățim relația cu tinerii?”, avându-l invitat pe Părintele Protosinghel Siluan Șandor. După dezbateri, tinerii au ajuns la concluzia ca ar avea nevoie de o mai bună comunicare cu părinții și că i-a ajutat să se pună în locul părinților pentru a-i întelege. De asemenea, la finalul întâlnirii, s-a stabilit data urmatoarei întâlniri cu Părintele Siluan in data de 16 mai.
Sâmbătă, 4 aprilie, ora 16.00, tinerii au organizat un joc de paintball într-un loc special amenajat din Villarrobledo. Au participat și tineri din Grupul Nepsis Tomelloso.

TOMELLOSO
În data de 4 Aprilie 2015, a avut loc in Parohia Ortodoxă Tomelloso un atelier pentru vopsit și încondeiat ouă cu copii și părinții acestora, care s­au arătat foarte entuziasmați de activitatea desfășurată.

PROTOPOPIATUL SEVILLA

SEVILLA
Cu ocazia Sfintelor Paști tinerii din Sevilla au organizat în data de 13 aprilie 2015 o ieșire în parc, la un picnic. Aceasta ieșire a cuprins diferite activități sportive, ciocnirea ouălor roșii, întru bucuria Învierii Domnului.


Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri