RAPORT NEPSIS - Octombrie 2015

logoProtopopiatul Asturias

GIJÓN - OVIEDO
Duminică 18 octombrie 2015, Frăția Nepsis din Protopopiatul de Asturias a organizat, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Timotei, Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, întâlnirea „Sfânta Scriptură în viața tânărului de azi”. S-au întrunit aproximativ 40 de participanți din parohiile protopopiatului de Asturias, însoțiți de preoții parohi și familiile acestora. Gazdele și organizatorii au fost Părintele Protoiereu Florin Nicolae Goia împreună cu enoriașii parohiei „Sfântul Antonie cel Mare” din Gijón-Oviedo.

Evenimentul a început la ora 16:30 cu o slujbă de Te-Deum oficiată de Părintele Protos. Siluan Şandor, Consilierul misionar-pastoral al Eparhiei, Părintele Radu Iacob, Coordonator Nepsis al Protopopiatului de Asturias și  Părintele Protoiereu Florin Goia. După prezentarea în plen a concluziilor celor patru ateliere, a urmat un program artistic de Karaoke în grup, cu binecunoscute melodii românești, după care s-au înmânat diplomele de participare și a urmat agapa frățească.Mesajul central a fost acela că Sfânta Scriptură este dovada de dragoste al lui Dumnezeu către om, chemat la o întâlnire personală cu El.

Protopopiatul Castellon

TORRENT
În zilele de 10 și 30 octombrie 2015, 23 de persoane, tineri Nepsis și adulți, au participat la cele 2 campanii de donare de sânge desfășurate în această lună în parohia Torrent.

În zilele de 13 și 14 octombrie, parohia Torrent a organizat un pelerinaj la Mănăstirea Sfânta Cuvioasă Parascheva din Vilaller la care au participat 9 persoane.

ProtopopiatulCastilla La-Mancha

TOLEDO
In data de 11 octombrie, tinerii Nepsis Toledo, s-au întâlnit în Biserica Parohială, fiind prezent atât noul preot paroh Alexandru Iulian Titorencu, cât și părintele înainte-slujitor, Florin Voinea. Întalnirea a fost plină de emoție dar și entuziasm, avându-se ca temă principală - prezentarea membrilor grupului, împlinirile și neajunsurile întâlnirilor precedente, dar nu în ultimul rând, stabilirea programului grupului până la sfârșitul anului în curs.

Duminică, 25 octombrie, membrii grupului Nepsis – Toledo, s-au bucurat de o frumoasă ieșire recreativă de după-amiaza, pe străzile înguste ale Cetății Toledo, avându-se ca puncte de interes, vizitarea Muzeului Armelor și a Catedralei Catolice din orașul vechi. A fost o după-amiază de neuitat, sub coordonarea doamnei preotese Georgiana Titorencu, iar la final s-au conturat păreri, impresii și propuneri pentru următoarele întâlniri. Tot în cursul acestei luni, tinerii au organizat echipa de fotbal Nepsis Toledo, stabilind orarul de antrenamente, și comandând echipament personalizat.

TOMELLOSO
În data de 31 octombrie 2015 la ora de religie ținută la Sf. Biserică din Tomelloso,prichindeii au avut minunata surpriză de a-l avea în mijlocul lor pe întâistătătorul eparhiei noastre, Preasfințitul Părinte Timotei Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei.  Cu această ocazie, copii au făcut dovada deprinderii celor învățate prin recitarea unor poezioare cu temă creștină. Am înțeles din cuvântul  Preasfințitului că noi suntem lumina lumii și că avem datoria să  transmitem aceasta  lumină tuturor oamenilor.


Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri