Spectacole de muzică populară la Getafe

Copiii care frecventează școala parohială a Parohiei „Sfântul Cuvios Nicodim de la Tismana” din Getafe, Spania, au debutat artistic alături de Nicolae Furdui Iancu. Marele interpret de muzică populară se află în această perioadă într-un turneu în Spania, în cadrul căruia a fost invitat să concerteze și pentru românii din Getafe, duminică, 25 noiembrie, prin organizarea Asociației Casa de Rumania. La acest spectacol a fost invitat și corul de copii al parohiei, care, sub îndrumarea doamnei preotese Adriana Deac, a pregătit o melodie din folclorul românesc, pe care a cântat-o pe scenă, deschizând astfel spectacolul.

Grupul de copii va fi în atenția publicului și sâmbătă, 1 decembrie, când va susține un spectacol cu ocazia Zilei Naționale a României. Evenimentul, organizat de parohia noastră, va fi găzduit în Centrul Civic Juan de la Cierva din Getafe, pus la dispoziție de Primăria orașului. Va fi structurat pe două părți, mai întâi vor fi cântece populare și patriotice, iar în partea a doua vor fi interpretate colinde.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri