Sărbătorirea Sfântului Dimitrie, Izvorâtorul der Mir, la Gandia-Oliva

Pomenit pe data de 26 octombrie, Sfântul Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, este ocrotitorul Parohiei ortodoxe române din Gandia-Oliva (provincia Valencia), Spania. Comunitatea de români de aici a serbat hramul duminică, 28 octombrie, într-un cadru festiv de mare sărbătoare. Hramul unei parohii este în mod particular un prilej de bucurie duhovnicească și se încadrează între marile sărbători din cursul anului bisericesc. Anul acesta, credincioșii din Gandia și-au cinstit patronul spritual pe parcursul mai multor zile. Vineri, în ziua de pomenire a Sfântului Dimitrie, la ceas de seară, credincioșii s-au adunat la Taina Sfântului Maslu, oficiată de către părintele paroh Emanuel Pop, împreună cu părintele Ioan de la Aielo de Malferit și părintele Vasile de la Torrent.

Astfel, credincioșii s-au pregătit pentru duminica hramului, punând sufletul înaintea celorlalte priorități.

Duminică, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de părintele paroh Emanuel, alături de părintele Ioan de la Aielo de Malferit, care a venit însoțit de un număr mare de credincioși din parohia sa. Biserica a devenit neîncăpătoare, iar bucuria a fost de neexprimat în cuvinte, văzând, simțind și auzind că tot poporul participă la jertfa de pe Sfântul Altar, la Sfânta Liturghie, prin cântare omofonă și rugăciune. Foarte mulți copii și un numai au primit au primit Sfânta Împărtășanie, iar la sfâsitul slujbei părintele Ioan a ținut un frumos cuvânt de învățătură, accentuand că Domnul nu doar că o învie pe fiica lui Iair, redându-i viața biologică, dar o învie pentru a-i reda viața cea spirituală, și nu doar ei, ci și nouă, tuturor. La final toți credincioșii au cântat îndătinatul La mulți ani!, apoi s-a ieșit în curtea bisericii pentru agapa creștinească organizată de parohie, la care au participat aproximativ 400 de persoane.

La eveniment au participat și reprezentanții Bisericii Romano-Catolice, prin Rvmo. Sr. D. Jesus Sanchez, Vicarul episcopal din Gandia, Rvdo. Rafael, protopopul de la Gandia și Rvdo Vicente, preotul parohiei unde slujim. Fie ca bunul Dumnezeu să le răsplătească cu sănatate, spor în viață și credință celor care au organizat sărbătoarea aceasta.

Pr. Emanuel Pop

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri