Evenimente 2013

Hramul parohiei din Santander

Ziua în care Biserica Ortodoxă face pomenirea Sfinților Apostoli Petru și Pavel este o zi de aleasă bucurie pentru creștinii parohiei noastre, pentru că în această zi îi cinstim pe cei care sunt ocrotitorii cerești ai acestei parohii. Totodată, anul acesta s-au împlinit opt ani de la înființarea parohiei, ceea ce a făcut ca bucuria să fie și mai mare. În semn de aleasă cinstire pentru Sfinții Apostoli Petru și Pavel și slava adusă Domnului, în ajunul sărbătorii a fost săvârșită slujba Privegherii, iar a doua zi s-a citit Acatistul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, după care a urmat Sfânta Liturghie, în care a fost încadrată Taina Sfântului Maslu, la care a participat părintele protopop de Vitoria, pr. Radu Ursu, și ieromonahul Dionisie Ignat de la Mănăstirea „Sfântul Ilie” din localitatea Albac, județul Alba.

La finalul slujbei, parintele Dionisie a ținut un cuvânt de învățătură pentru credincioși, care au fost îndemnați să îi aibă pe Sfinții Apostoli ca modele de trăire duhovicească și de mărturisire de credință.

După slujbă, toți creștinii au participat la o agapă frățească, după care a fost organizată o expoziție de fotografie cu diferite evenimente din viața parohiei.

Ziua de duminică a avut și ea o importanță aparte. După Sfânta Liturghie, părintele Dionisie Ignat a ținut o conferință în cadrul căreia le-a vorbit credincioșilor despre cât de des să ne împărtășim, cum să ne pregătim pentru Sfânta Împărtășanie și despre importanța împărtășirii creștinului. La final, creștinii au adresat diferite întrebări părintelui, care cu mult drag i-a povățuit pe toți.

Mulțumim Domnului pentru toate!

Pr. Andrei Turea
Santander

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri