Evenimente 2013

Îndemn la rugăciune pentru victimele accidentului feroviar de lângă Santiago de Compostela

Preasfințitul Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei, transmite condoleanțe familiilor victimelor accidentului feroviar petrecut miercuri, 24 iulie, lângă Santiago de Compostela, Spania, în care, potrivit statisticilor actuale, cel puțin 78 de persoane au murit și alte 143 sunt rănite.

În numele Preasfinției Sale și al întregii comunități de români de pe teritoriul Spaniei, Episcopul Timotei își exprimă solidaritatea cu familiile victimelor, în aceste momente dificile pentru ele și pentru întreg statul spaniol.

Dacă în alți ani zilele de 24-25 iulie aduceau una dintre cele mai mari sărbători în Santiago de Compostela, anul acesta orașul este cuprins de doliu.

În calendarul Bisericii Catolice, astăzi este pomenit Sfântul Apostol Iacob, ocrotitorul Spaniei, ale cărui moaște se găsesc la Santiago de Compostela. Pelerinajul anual la moaștele sale, pe renumitul traseu cunoscut sub denumirea de Camino de Santiago, a devenit un simbol pentru creștinismul catolic, aducând nenumărați pelerini din diferite părți ale continentului, mulți venind chiar pe jos. Traseul unește localitățile Saint Jean de Pied de Port din Franța cu Santiago de Compostela din Spania. Pelerinajul a început și în acest an pe 23 iulie, iar printre cei aflați în trenul care a deraiat ieri după amiază în apropierea orașului, se aflau cu siguranță și pelerini care veneau să se închine moaștelor Sfântului Apostol Iacob.

În fața acestei tragedii, Preasfințitul Părinte Timotei îndeamnă la rugăciune pentru sufletele celor trecuți din această viață și pentru mângâierea familiilor lor, precum și pentru recuperarea răniților. Astfel, duminică, 28 iulie, în toate parohiile din cuprinsul eparhiei noastre se vor săvârși rugăciuni speciale pentru însănătoșirea grabnică a celor răniți în urma acestui accident și pentru odihna sufletelor celor trecuți la Domnul.

 

 

Invitación a oración por las víctimas del accidente ferroviario de Santiago de Compostela

Su Excelencia, el Reverendísimo Timoteo, Obispo Ortodoxo Rumano de España y Portugal, transmite su pésame a las familias de las víctimas del accidente ferroviario ocurrido el miércoles, 24 de julio, cerca de Santiago de Compostela, España, donde, según las estadísticas actuales, han muerto por lo menos 78 personas y otras 143 están heridas.

En nombre de Su Eminencia y de toda la comunidad rumana de España, el Obispo Timoteo expresa su solidaridad con las familias de las víctimas en estos momentos difíciles tanto para ellas como para todo el estado español.

Si otros años los días 24 y 25 de julio traían una de las festividades más grandes de Santiago de Compostela, este año  la ciudad se viste de luto. En el calendario de la Iglesia Católica, hoy se le recuerda al Apóstol Santiago el Mayor, el patrón protector de España, cuyas reliquias se encuentran en Santiago de Compostela.  La peregrinación anual a sus reliquias, por el famoso camino, conocido como el Camino de Santiago, se convirtió en un símbolo para la cristiandad católica, trayendo innumerables peregrinos desde diferentes partes del continente, de los cuales muchos vienen caminando. El camino une las localidades Saint Jean de Pied de Port de Francia con Santiago de Compostela de España. Este año la peregrinación empezó también el 23 de julio, y entre los que se encontraban en el tren  que se descarriló ayer por la tarde cerca de la ciudad seguramente que se encontraban también peregrinos que iban a rendir adoración a las reliquias del Apóstol Santiago.

Ante esta tragedia, Su Excelencia, el Reverendísimo Timoteo invita a oración tanto por las almas que se han ido de esta vida y por el consuelo de sus familias, como para la recuperación de los heridos. Por lo tanto, el domingo, 27 de julio, en todas las parroquias de nuestra diócesis se harán oraciones especiales para el pronto restablecimiento de los heridos tras este accidente y para el descanso de las almas que han pasado al Señor.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri