Hramul Mănăstirii Cenicientos

DSC 0854Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a slujit, marți 26 decembrie 2017, Sfânta Liturghie arhierească, în sobor de preoți, în paraclisul mănăstirii ortodoxe române de la Cenicientos cu ocazia celui de al doilea hram.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a vorbit despre Nașterea Domnului. Prima vestire a nașterii Domnului a fost făcută imediat după cădere, la Facere 3, 15 se vestește protoevanghelia, prin care Mântuitorul va zdrobi capul șarpelui. Peștera zugravită în negru, din icoana Nașterii Domnului reprezintă lumea care umbla în întuneric, însă în care acum Se naște Lumina lumii. Fiul lui Dumnezeu vine și luminează întreaga creație! Tot în icoana Nașterii Domnului vedem pe dreptul Iosif stând deoparte, cumva gânditor, având pe cineva care-i șoptește ceva la ureche, este cel rău, care îi seamăna în suflet îndoiala și faptul că Maica Domnului a rămas însărcinată cu cineva, fapt care era pedepsit prin moartea cu pietre. Însă Iosif se încredințează de la înger că în taina ce se lucrează cu Maica Domnului este vorba despre nașterea Fiului lui Dumnezeu. Credința îl întărește pe om. Omul credincios trebuie să fie curajos. Avem nevoie să învățăm curajul amestecat cu credința, curaj pe care l-a avut și Maica Domnului. 

Astăzi ne bucurăm că Hristos S-a pogorât între noi și a venit să ne mântuiască, dar, în același timp, o fericim pe Fecioara Maria, care a avut curajul să raspundă chemării lui Dumnezeu și s-a făcut scară ce ni L-a coborât pe Dumnezeu.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri