Praznicul Naşterii Domnului în Parohia Coslada

1Naşterea Mântuitorului ne pune în faţa unei realităţi care nu va putea fi îndeajuns contemplată niciodată de către om: Dumnezeu se face om, pentru ca omul să fie îndumnezeit. Această realitate este dovada unei iubiri infinite a lui Dumnezeu, care doreşte să-i amintească omului demnitatea pentru care a fost creat.

Crăciunul, ziua împlinirii, a luminii şi speranţei, este sărbătoarea pe care ne place să o petrecem în familie, poate pentru că tot o familie a fost cea care s-a bucurat prima de transformarea visului milenar în întrupare, când “Cuvântul S-a făcut trup".

În familia Sfântului Nectarie Taumaturgul din Coslada, sărbătoarea Naşterii Domnului a început seara, cu serbarea pruncilor, sub titlul: “Am plecat să colindăm!”, când câteva zeci de copii din cadrul Şcolii parohiale “Sfinţii Martiri Brâncoveni” au cântat colinde şi au rostit poezii dedicate zilei de praznic, după care au primit daruri şi s-au bucurat de o seară petrecută împreună, într-o atmosferă specială pe care doar în astfel de zile o poţi trăi.

Departe de casă, printre străini, românii poartă în suflet bucuria Naşterii Domnului şi nostalgia după obiceiurile de sărbători cu care au crescut. Crăciunul înseamnă şi tradiţii, iar noi suntem un popor bogat în tradiţii, mai ales de sărbători. Colinda de Crăciun şi urătura de Anul nou sunt obiceiuri pe care nu vrem să le uităm. Un grup de colindători a vizitat casa părintelui paroh, vestind împreună naşterea din Fecioară a Fiului lui Dumnezeu, după care, primind binecuvântare, cu multă bucurie pe chip şi în suflet, au colindat mai multe familii din comunitate.
În ziua praznicului, la Sfânta Liturghie, pentru prima data după mulţi ani, aproape toţi cei prezenţi au primit Sfânta Împărtăşanie, iar copiii au primit dulciuri pregătite cu multă grijă de creştinele din Comitetul parohial.

Ziua s-a încheiat cu o agapă, organizată în special pentru cei ce sunt singuri, departe de ţară şi de familiile lor.
Ne apropiem cu paşi repezi de un nou an, iar în ultima zi a acestuia suntem aşteptaţi la biserică să-I mulţumim Domnului pentru tot ceea ce ne-a oferit anul acesta şi să-L rugăm să ne însoţească mereu cu binecuvântarea Sa în noul an.

Tuturor, sărbători binecuvântate în case, în familii şi în suflete!

Prezbitera Gina Cimpoca

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri