Praznicul Nașterii Domnului sărbătorit în Catedrala de la Madrid

DSC 0846Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Spaniei și Portugaliei, a slujit anul acesta de Praznicul Nașterii Domnului, 25 decembrie 2017, în Catedrala românească Intrarea Maicii Domnului în biserică, Madrid. Acesta este primul Crăciun sărbătorit în Catedrala românilor din Madrid, inaugurată în data de 18 noiembrie 2017. Alături de Preasfinția Sa au slujit Preacuviosul Părinte Arhimandrit Siluan Șandor și Preacucernicul Părinte Profesor Teofil Moldovan.

La finalul Sfintei Liturghii s-a citit cuvântul Pastoral al Preasfințitului Timotei la Praznicul Nașterii Domnului 2017, având ca temă Omul – icoană vie a lui Hristos.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de corala Catedralei, care -la final- împreună cu tinerii Nepsis ai Catedralei, l-au colindat pe Preasfințitul Timotei și pe toți credincioșii prezenți la slujbă. Moș Crăciun a oferit daruri copiilor și tradiționalii colăcei.

Biroul de presă al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri