Liturghie arhierească în parohia Toledo

thumbnail 7În Duminica dinaintea Nașterii Domnului, 24 decembrie 2017, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a slujit Sfânta Liturghie arhierească în parohia ortodoxă română „Acoperământul Maicii Domnului”, din Toledo. Alături de Preasfinția Sa a slujit Părintele paroh Alexandru Titorencu.

În cadrul cuvântului de învățătură, Preasfințitul Timotei a explicat de ce a rânduit Biserica să se citească numele din genealogia Mântuitorului. Pericopa evanghelică citită astăzi arată omenitatea Mântuitorului. Avem 3 genealogii în Sfânta Scriptură, una în Evanghelia după Matei (1, 1-17), care începe de la Avram. Oare de ce începe de la Avraam această genealogie? Pentru că lui Avraam i-a fost încercată credința. Avraam îl simbolizează pe Dumnezeu Tatăl iar Isaac pe Dumnezeu Fiul Care va fi jertfit pe Cruce. Mai avem o genealogie la Evanghelistul Luca (3, 23-38), care începe de la Iosif și merge până la Adam. Mai există o genealogie, foarte teologică, diferită de cele două, citită de Paști (In. 1, 1-14). La început era Cuvântul... adică Mântuitorul Hristos, Care a venit de la Dumnezeu și S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi tocmai pentru ca să ne mântuiască.

La final Preasfințitul Timotei a oferit doamnei preotese Georgiana Titorencu, pentru activitatea misionară desfășurată cu tinerii în parohie dar și la nivel de Episcopie, Diploma de onoare Sfântul Apostol Iacob cel Mare. Corul parohiei l-a colindat pe Preasfințitul Timotei după terminarea slujbei.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri