Festivalul de Colinde și Datini de Crăciun “Bun ești, Doamne, Bun!”, ediția a V-a, Protopopiatul Castilla La Mancha

thumbnail 6Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, duminică 17 decembrie 2017, în Protopopiatul Castilla la Mancha a fost organizată a V-a ediție a Festivalului de Colinde și Datini de Crăciun "Bun ești, Doamne, bun!".

Gazda acestui eveniment a fost Parohia Ortodoxă Română Sfântul Mare Mucenic Mina, din localitatea Alcazar de San Juan. Desfășurarea evenimentului a avut loc în Auditoriul Municipiului Herencia.

În deschiderea festivalului a colindat, aducând vestea Nașterii Domnului, grupul de preoți al Protopopiatului Castilla la Mancha, apoi fiecare grup de colindători din cele 13 parohii din cuprinsul Protopopiatului, ultimul grup de colindători fiind compus din spanioli, care au cântat colinde tradiționale în limba spaniolă.

În publicul de peste cinci sute de persoane s-au numărat și autorități locale și reprezentanți ai Consulatului României la Ciudad Real.

La final, Părintele Protoiereu Cristian Suciu, a înmânat, din partea Preasfințitului Timotei, Diplome de participare tuturor cetelor de colindători și a mulțumit pentru prezență doamnei Consul general Doina Boblea, domnului primar Sergio Garcia-Navas Corrales, care la rândul său și-a exprimat bucuria de a trăi un astfel de eveniment; Departamentului pentru cultură, preoților, colindătorilor și tuturor celor prezenți.

Festivalul s-a încheiat cu o rugăciune rostită de către toți cei prezenți și îndătinatele daruri din partea gazdelor.

Dăm slavă Bunului Dumnezeu pentru acest frumos eveniment, iar Nașterea Domnului Hristos să ne fie de folos!

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri