Liturghie arhierească săvârșită în Catedrala ortodoxă română din Madrid cu ocazia primului hram

23804558 156744315073028 391730607 nCu ocazia praznicului Intrării Maicii Domnului în templu, marți, 21 noiembrie 2017, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a slujit sfânta Liturghie arhierească în Catedrala Ortodoxă Română din Madrid, inaugurată recent în data de 18 noiembrie 2017, aceasta fiind a doua Liturghie arhierească săvârșită aici. Această zi de mare praznic coincide cu primul hram sărbătorit în Catedrala de la Madrid.

În cuvântul de învățătură rostit, Preasfinția Sa a explicat faptul că Postul Nașterii Domnului coincide și cu bucuria colindului, care debutează cu această zi a prăznuirii intrării Maicii Domnului în biserică, moment de când încep a se cânta Catavasiile Nașterii Domnului. De ce este legată această sărbătoare de Nașterea Domnului? Tocmai pentru că Fecioara Maria este cea care L-a născut pe Fiul lui Dumnezeu... Ne bucurăm că această catedrală de la Madrid are un hram al Maicii Domnului și este sub ocrotirea Ei, tocmai pentru că noi românii o preacinstim cu multă dragoste și evlavie pe Maica Domnului, fapt pentru care țara noastră România este numită și Grădina Maicii Domnului.

 Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri