Parohia Coslada: Pelerinaj parohial în Grecia

DSC 0996În luna iulie 2016, membrii comunităţii “Sfântul Ierarh Nectarie Taumaturgul” din Coslada au fost într-un pelerinaj pe urmele sfinţilor în Grecia.

Programul pelerinajului a cuprins vizite şi participare la rugăciune în mai multe locuri binecuvântate, biserici şi mănăstiri din cuprinsul Greciei, după cum urmează: Eghina: Mănăstirea “Sfânta Treime”, unde se află moaştele Sfântului Nectarie Taumaturgul; Mănăstirea “Sf. Ecaterina”, Mănăstirea “Sf. Mina”; Nea Makri: Mănăstirea “Sf. Efrem cel Nou”; Milesi: Mănăstirea Sfântului Porfirie; Evia: Mănăstirea “Sf. Ioan Rusul” (loc în care se află moaştele Sf. Ioan Rusul ); Mănăstirea “Cuv. David”, unde se cinstesc moaştele Cuv. David şi se află mormântul fericitului stareţ Iacov Tsalikis; tot aici se află părticele din moaştele Sf. Ciprian şi Iustina, Sf. Gheorghe, Sf. Pantelimon, Sf. Trifon, Sf. Arhid. Ştefan, Sf. Fanurie; Sourpi: Mănăstirea “Kato-Xenia” (unde se află o parte din Brâul Maicii Domnului), icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului (“Cea Străină”), dar şi părticele din moaştele Sfintei Paraschevi, ale Sf. Fanurie, Sf. Pantelimon, Sf. Zenovia şi Zenoviu, Sf. Gheorghe; Tesalonic: Catedrala “Sf. Dimitrie Izvorâtorul de Mir” (unde se află moaştele Sf. Dimitrie, ale Sfintei Anisia şi Sf. Grigorie Kallidis, mitropolit de Heraclia, Redestos, Ioannina şi Tesalonic), Biserica “Sf. Sofia”, Biserica “Panaghia Dexias”, Mănăstirea “Sf. Teodora şi Cuviosului David ai Tesalonicului”, Catedrala Mitropoliei (unde se află moaştele Sf. Grigorie Palama); Croazieră în jurul Sfântului Munte Athos; Suroti: Mănăstirea “Sfântul Ioan Evanghelistul”, unde se află mormântul Sfântului Paisie Aghioritul şi moaştele Sf. Arsenie Capadocianul;

Kontariotissa: Mănăstirea “Sf. Efrem Sirul”; Litohoro: Mănăstirea “Sf. Dionisie Olimpianul”; Kalambaka, Complexul Monastic Meteora: Marea Meteoră, Varlaam, Sfântul Ştefan, Rousano; Corfu: Mănăstirea “Paleokastritsa”, Catedrala “Sf. Spiridon”, loc în care se află moaştele Sf. Ierarh Spiridon, Catedrala Mitropolitană “Sf. Nicolae”, loc în care se află moaştele Sf. Teodora Împărăteasa; Lefkada: Mănăstirea “Faneromeni”, cu icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului; Kefalonia: Mănăstirea “Sfântului Gherasim”, vindecător de boli psihice, Biserica închinată Maicii Domnului "Langouvarda" cu şerpii şi Biserica cu icoana Maicii Domnului “Gravaliotissa”; Zakynthos: Mănăstirea “Sfântului Dionisie”, ucenicul Sfântului Gherasim; Patra: Catedrala mitropolitană, cu moaştele Sfântului Apostol Andrei; Kalavryta: Mănăstirea “Mega Spileo”; Mănăstirea “Sfânta Lavră”, unde se afla capul Sfântului Alexie, omul lui Dumnezeu şi al Sfântului Filaret; Loutraki: Mănăstirea “Sfântului Patapie” şi Mănăstirea “Sf. Gherasim”.

Vreme de 2000 de ani creştinii au călătorit spre locurile sfinte pentru a-şi împlini făgăduinţele şi a aduce mulţumiri, pentru a se căi de păcatele lor, pentru a-şi înnoi viaţa duhonicească, pentru a cere de la Dumnezeu tămăduire sufletului şi trupului şi pentru a-L slăvi prin închinarea la moaştele sfinţilor Săi. Ar fi nevoie de o viaţă întreagă pentru a cerceta temeinic toate locurile de pelerinaj din Grecia, dar cei mai mulţi creştini, ca şi noi, de altfel, au timp doar pentru vizite scurte. Nădăjduim că va fi şi de folos!

Prezbitera Gina Cimpoca

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri