Preoții din Sudul Madridului în vizită la Episcopul Catolic de Getafe

WhatsApp Image 20160707 10Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Timotei, miercuri, 6 iulie 2016, preoții din Protopopiatul Madrid-Sud au fost în vizită la Excelența Sa, Monseñor Don Joaquín María López de Andújar y Cánovas del Castillo, Episcop de Getafe.

Vizita se înscrie în seria de manifestări legate de aniversarea a 25 de ani de la înființarea Episopiei Catolice de Getafe, ce cuprinde în jurisdicția sa 13 Protopopiate și mai multe centre cu activități diverse, fiind una dintre cele mai importante Episcopii, situată în sudul Madridului.

Rolul Bisericii într-o lume secularizată și importanța familiei tradiționale au fost teme abordate în discuțiile purtate. S-au adresat mulțumiri Episcopului de Getafe, căruia i s-a oferit o icoană bizantină. La final Excelența Sa, bucuros de vizită, a dăruit preoților câte o carte Jubileu de Aniversare cu autograf.

Protopop al Protopopiatului Madrid Sud,
Pr. Cristian Deac

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri