Liturghie arhierească în Santarem, Portugalia

 DSC0259În Duminica a II-a după Pogorârea Sfântului Duh, 03 iulie 2016, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a slujit Sfânta Liturghie arhierească în parohia „Înălţarea Domnului” din Santarem, Portugalia. La finalul slujbei, Părintelui paroh Ciurean Moldovan Florin a primit rangul de Iconom. În această zi, la Sfânta Liturghie a fost prezent și domnul Dumitru Socolan, Ambasadorul Republicii Moldova în Portugalia.

Preasfințitul Timotei a ținut la final un cuvânt de învățătură în care a explicat de ce Biserica a rânduit două Duminici pentru cinstirea tuturor sfinților și a sfinților români. Unul dintre motive este acela că există și sfinți pe care nu-i cunoaștem, pe cei cunoscuți îi avem în calendare, dar pentru ca să-i cinstim pe toți, adică și pe cei necunoscuți, s-a rânduit Duminica tuturor sfinților, iar Duminica Sfinților Români reflectă roadele Duhului Sfânt prezente și în neamul nostru. De asemenea Preasfințita Sa a vorbit despre sfințenie și a îndemnat la străduința și lupta pentru dobândirea acesteia. Sfințenia este o împreună lucrare a omului cu Dumnezeu, Care dă sfințenia celor ce și-o doresc. Sfințenia este natura omului, iar omul cel adevărat este omul sfânt. 

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri