Evenimente 2014

Preasfințitul Timotei, la sărbătoarea hramului din Vinaros

Cu multă bucurie, prilejuită de de sărbătoarea hramului în Parohia Ortodoxă „Sfântul Mare Mucenic Haralambie” din Vinaros, duminică, 9 februarie, s-au adunat mulți credincioși încă de dimineață, pentru a-l primi în mijlocul lor pe Preasfințitul Episcop Timotei.

Preasfinția Sa a fost așteptat în curtea bisericii, de către credincioși și  preotul paroh, în mod tradițional, cu pâine și sare. S-a săvârșit Sfânta Liturghie, iar la momentul potrivit Preasfințitul Părinte a adresat un cuvânt de învățătură, subliniind importanța petrecerii unei vieți responsabile în smerenie și rugăciune.

Au participat, de asemenea, pr. Andrei Marandiuc de la Parohia „Sfânta Cuvioasă Paraschiva” din Amposta, cu un grup de credincioși și șeful Serviciului Consular din Castellon, domnul Radu Catalin Mardare, dar și preotul catolic Cristobal Zurila Esteller.

La final, cu toții am luat parte la tradiționala agapă frățească pregătită de gospodinele parohiei noastre, mulțumind lui Dumnezeu pentru toate.        

Pr. Nicolae Bogdan Păunescu

 

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri