Duminica Sfintei Cruci la Catedrala Ortodoxă Română din Madrid

thumbnail 2În Duminica a III-a a Postului Mare, 11 martie 2018, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a slujit Sfânta Liturghie arhierească -în sobor de preoți și diaconi- în Catedrala Ortodoxă Română Întrarea Maicii Domnului în templu, Madrid, Spania. În cadrul Sfintei Liturghii Preasfinția Sa l-a hirotonit pe diaconul Raul Narcis Rus întru preot.

Cuvântul de învățătură a fost rostit de către Preacuviosul Părinte Arhimandrit Teofil Roman, ales Arhiereu vicar al Spaniei și Portugaliei de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în data de 15 februarie 2018. Sfinția Sa a vorbit despre importanța asumării Crucii. Deși astăzi există o tendință de a fugi de Cruce și de încercări trebuie să căutăm să exprimăm în viața noastră luarea Crucii după modelul dragostei arătate de Mântuitorul Hristos pe Cruce. Crucea este modelul asumării suferințelor, dar și semnul dragostei atât față de Dumnezeu cât și față de semeni. dacă fugi de Cruce nu suntem pe calea lui Hristos Mântuitorul. Mai există astăzi o tendință de a ne purta Crucea fără de Hristos. În viața aceasta plină de dureri și necazuri de multe ori, deși căutăm izbăvire din acestea, o facem prin tot felul de moduri străine de Hristos. Nu putem să ne ducem Crucea fără Hristos. Prima dată El a dus-o pentru noi și tot prin El Crucea noastră devine mai ușoară.

 

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri