Liturghie ahierească și Taina Hirotoniei la Catedrala Episcopală din Madrid

thumbnail 13În Duminica a II-a a Postului Mare (a Sfântului Grigorie Palama), 04 martie 2018, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a slujit -în sobor de preoți și diaconi- Sfânta Liturghie arhierească în Catedrala Episcopală Intrarea Maicii Domnului în templu, Madrid, Spania. În cadrul Sfintei Liturghii Preasfinția Sa l-a hirotonit pe tânărul teolog Raul Narcis Rus întru diacon.

În cuvântul de învățătură rostit, Preasfinția Sa a tâlcuit pericopa evanghelică a vindecării slăbănogului din Capernaum. De cele mai multe ori boala vine din cauza păcatelor. Deși nu este o regulă, de cele mai multe ori prin păcate sufletul se îmbolnăvește, iar acest lucru afectează și îmbolnăvește și trupul. Pentru aceasta Mântuitorul l-a vindecat pe slăbănog și trupește și sufletește, prin aceea că i-a iertat păcatele și l-a vindecat și fizic astfel încât putea singur să meargă. Pentru credința celor 4 care l-au adus, Mântuitorul l-a vindecat pe slăbănog. Credința și rugăciunea noastră îi ajută pe cei de lângă noi și Dumnezeu Se milostivește de ei. Să ne rugăm cu credința celor 4 și să-i punem în fața lui Hristos Care o să găsească întotdeauna o soluție de vindecare sau ajutorare a lor. Mântuitorul a iertat prima dată păcatele slăbănogului și fariseii au contestat acest lucru spunând că numai Dumnezeu iartă păcatele, dar ce au scăpat ei din vedere tocmai asta era: că aveau în fața lor pe Dumnezeu Mântuitorul. Poate auzind cuvintele că numai Dumnezeu iartă păcatele veți zice că de ce trebuie atunci să ne mai spovedim la preot!? Dar oare ne spovedim la preot? Ne spovedim lui Dumnezeu, iar preotul este doar un intermediar care nu e pus acolo să judece păcatele, ci e pus să ne sfătuiască și să ne ajute să ne vindece asemenea unui doctor, însă Cel care iartă este Dumnezeu. 

 

La finalul slujbei Preasfințitul Timotei a miruit pe toți credincioșii prezenți astăzi la slujbă, iar toate femeile prezente au primit câte o floare, având în vedere că se apropie 8 Marite.

 

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri