Liturghie arhierească de Anul Nou la Catedrala din Madrid

thumbnail 13În prima zi a anului 2018, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, împreună cu Preasfințitul Părinte Episcop Ambrozie al Episcopiei Giurgiului, au slujit Sfânta Liturghie arhierească, având alături un sobor de preoți, în Catedrala ortodoxă română Intrarea Maicii Domnului în biserică, Madrid, Spania.

La final, Preasfințitul Ambrozie a ținut o cuvântare cu ocazia zilei de 1 ianuarie, o zi de dublă prăznuire: Praznicul tăierii-împrejur a Domnului Iisus și praznicul Sfântului Vasile cel Mare. Preasfinția Sa a subliniat că pentru noi, românii din diaspora, acasă este biserica/Biserica, acasă sunt Școlile parohiale... Când venim la biserică avem sentimentul de acasă. Credința ne ajută aici și oriunde în lume să ne simțim acasă și să ne ducem crucea. Avem modele frumoase de sfinți, care dacă le urmăm, ne întărim în credință, un model deosebit este Sfântul Vasile cel Mare pe care-l prăznuim astăzi. Preasfințitul Ambrozie și-a încheiat cuvântarea printr-o descriere succintă a eforturilor misionare pe care le depun preoții și credincioșii în diaspora, articulând importanța susținerii în continuare a misiunii care se face în Peninsula Iberică.

De asemenea, Preasfinția Sa a transmis gândurile Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României, pentru toți credincioșii și slujitorii din Peninsula Iberică la început de an.

După cuvântul de învățătură al Preasfințitului Ambrozie, Preasfințitul Timotei a mulțumit Preasfinției Sale pentru vizită, pentru împreună slujire și pentru frumoasele gânduri și învățături transmise credincioșilor cu ocazia Anului Nou.

 

Biroul de presă al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri