Taina Sfântului Maslu în parohia Ibiza

20171203 200349Așa cum stă pe hartă insula Ibiza este un loc frumos în care oricine își dorește să ajungă. Asta poate explică fervoarea religioasă a românilor de la biserica ortodoxă cu hramul ”Sfinții Trei Ierarhi” unde s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu duminică 03 decembrie 2017.

Mâini întinse spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu”. Așa am găsit această așezare ăn această zi de duminică, când, în Biserica păstorită de părintele paroh Ștefan Seman a fost oficiată Taina Sfântului Maslu de către un sobor de preoți: părintele Florin Costinel Purcărea din parohia Manresa, părintele Ioan Holovcsuk din parohia Reus, părintele Ilie Ionuț Cristian din parohia Gandesa și părintele Virgil Cândea din parohia Sabadell.

Slujba Tainei s-a săvîrșit în linişte desăvârşită, cu pace, râvnă şi cutremur, de la Amin până la Amin, până la Ectenia întreită, trecând prin cele șapte Evanghelii și mai multe Rugăciuni ale ungerii și până la Apolisul de încheiere.

Departe de țară și de cei dragi având un gol în suflet, ce pare o plângere în surdină revărsată în doine sau oftată în rugăciuni către Dumnezeu, am înţeles că forţa credinţei e de necuprins, iar oamenii locului, avându-L pe Dumnezeu alături și fiind păstoriți de părintele Ștefan Seman, nu pot fi decât puternici.

Pr. Virgil Cândea

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri