FlashMob românesc, ediția II-a, Valencia 2017

24291676 10212487010842643 3184216006740987948 oSâmbătă, 02 decembrie 2017, de la ora 16.30, în Plaza de la Almoina, una din pieţele publice importante ale orașului Valencia, a avut loc ediția a II-a un evenimentului cultural intitulat FlashMob românesc. Prima ediția a avut loc în 03 decembrie 2016 în Plaza del Ayutamento din Valencia.

Pentru a marca Ziua Naţională a României, Asociaţia Suflet Românesc – Alma Rumana a organizat, în colaborare cu Asociaţia Românilor din Valencia (AROVA) un flashmob cu tematică folclorică românească, la care au participat tineri, copii și oameni de toate vârstele din Valencia, Torrent și alte localități din zona Valenciei.

Astfel, la ora 16.30, în prezenţa domnului Dragoş Viorel Țigău, Consulul general al României la Castellón de la Plana și a doamnei consul Roxana Filip, spre surprinderea turiştilor aflaţi în zonă, în piaţa publică au răsunat primele acorduri ale cântecului “Cântă cucu-n Bucovina”. Dansatorii oficiali, în special români, dar şi spanioli, cărora li s-au adugat ad-hoc mai multe persoane din public, s-au aşezat la locurile stabilite şi au început, în ritm lent, de Ardeal, dansul. Apoi, ritmul a crescut în intesitate cu un dans din zona Moldovei, pentru că să crească şi mai mult, la final, cu o sârbă oltenească.

Toți participanții au fost îmbrăcați în costume tradiționale românești. A fost afișată o pancartă cu inscripţia 1 Decembrie - Ziua Naţională a României/Dia de Rumania, iar drapelul românesc a fluturat în piaţă pe tot parcursul momentului artistic.

Flashmob-ul s-a încheiat cu intonarea imnului României de către participanţi, cu urale de “România! România!” şi aplauze.

Activitatea a fost organizată de Asociația Alma Rumana din Valencia, cu sprijinul Consulatului României la Castellon de la Plana, a Asociației Arova din Valencia şi a Parohiei Ortodoxe române “Sfântul Efrem cel Nou” din Torrent.

Se aduc mulțumiri doamnei Anca Mariana Lovaszi, tuturor participanților, organizatorilor și tuturor acelora care s-au implicat în buna desfășurare a acestui moment artistic românesc inedit.

Pr Vasile Pop

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri