Părintele stareț Gavriil Vărvăruc a conferențiat în Protopopiatul Madrid Nord

IMG 20171128 WA0016Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Irineu de la Alba Iulia și a Preasfințitupului Părinte Episcop Timotei, al Spaniei și Portugaliei, Părintele stareț al Mănăstirii Înălțarea Sfintei Cruci din Aiud, Protos. Gavriil Vărvăruc, a susținut două conferințe în Protopopiatul Madrid Nord despre martirii de la Aiud. Serile de sâmbătă și duminică, 25-26.11.2017, au adus mare bucurie în parohiile Sf. Cuv. Daniil Sihastrul din Collado Villalba și Sf. Pahomie de la Gledin din Madrid.

În conferințele cu titlul Martiri și apărători ai Ortodoxiei în temnițele comuniste – Minuni ale martirilor de la Aiud, Părintele stareț a prezentat, la început, simbolistica ansamblului arhitectural de la Aiud. Prin voia lui Dumnezeu și mijlocirea martirilor din temnițele comuniste vom avea la Aiud o biserică monument, un osuar, un muzeu și o bibliotecă cu sală de lectură și vizionare. O particularitate deosebită a bisericii, pe lângă alte detalii bogate simbolistic, este piciorul sfintei mese care se ridică din osuarul aflat la demisolul altarului, cu ocnițe ce vor păstra oseminte de martiri, și care trimite la tradiția Bisericii Ortodoxe de a ridica altare pe mormintele martirilor. Această tradiție se păstrează până azi în rânduiala de pune în antimise numai sfinte moaște de mucenici.

În a doua parte a conferințelor au fost prezentați apărători și mărturisitori ai Ortodoxiei din perioada comunistă, din cei mai puțin cunoscuți. Unul din acești mărturisitori a fost și bădia Costache Rodas din Ploiești, deținut politic cu mare evlavie la Maica Domnului care a trecut prin reeducarea de la Pitești și închisorile Gherla, Canal și Aiud și care, după mărturia lui, nu simțea durerea în timpul torturilor. Altă minune s-a întâmplat, ca răspuns la rugăciunile lui într-o perioadă de foame cruntă, în lagărul de la Canal. A primit în dar de la Maica Domnului un colț de pâine . Ieșind afară din baracă este lovit în cap și crede că e o piatră. Un gând l-a îndemnat să caute ce l-a lovit. Găsește pâinea și plângând de bucurie mulțumește Maicii Domnului că i-a dat să mănânce și chiar ”s-a îmbuibat”.

În încheiere, au fost relatate minuni săvârșite de martirii de la Aiud. Amintim doar pe cea care, după aprecierea părintelui stareț, este cununa acestor minuni. În urmă cu 6 ani, la Suceava, o mamă disperată cu un copil de 18 ani în comă de două săptămâni, în urma unui accident rutier, după ce în tot acest timp se rugase neîncetat la Dumnezeu luând ca mijlocitor pe Sf. Nectarie de la Eghina, primește de la medici vestea că fiul ei este pe moarte. Revenirea din comă, după simptome, se prezenta ca imposibilă. Dar ceea ce la om e cu neputință, la Dumnezeu e cu putință. În aceeași zi, mama află de la o credincioasă, profesoară de matematică, de minunile martirilor de la Aiud. De la orele 16.00 și până spre seară, citește necontenit Acatistul acestor noi martiri, alcătuit de maicile de la Mănăstirea Diaconești. Seara târziu, pe la orele 22.00, observă cum toată echipa de medici, chemați de acasă, intră în grabă în camera copilului. Se aștepta la ce era mai rău, dar spre marea ei surprindere și bucurie, i se dă vestea că băiatul s-a trezit din comă și o cheamă la el. Cu lacrimi de bucurie mama își îmbrățișează copilul, practic înviat din morți, iar băiatul îi povestește visul minunat ce-l avusese. Un arhiereu bătrân, cu chip foarte blând și zâmbind se apropiase de patul lui având în mână o cutiuță (în trecut, părintele Gavriil, la îndemnul marelui duhovnic Iustin Pârvu, dăruise cutiuțe cu oseminte de la Aiud unor preoți cu evlavie la acești martiri). Arhiereul i-a zis: ”închină-te la aceste sfinte moaște, pentru că aceste sfinte moaște sunt ale sfinților mucenici din închisorile comuniste; ei te vor vindeca!” Auzind îndemnul, tânărul și-a făcut sfânta cruce și a sărutat sfintele moaște iar după acest vis s-a trezit din comă. Bătrânul arhiereul a fost recunoscut cu usurință de tânăr, după icoanele din casă. Era Sf. Nectarie de la Eghina.

La sfârșit, Părintele Gavriil a semnat albumele „Fericiți cei prigoniți” iar credincioșii au primit pentru binecuvântare ulei adus de la Aiud din candela de la icoana Maicii Domnului din Osuar. Mulțumim Părinților parohi din Protopopiat pentru implicarea lor în concretizarea acestor frumoase momente de cinstire a noilor martiri ai neamului românesc din temnițele comuniste!

Protoiereu Ilie Tabarcia

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri