Prima Sfântă Liturghie arhierească în Catedrala din Madrid

23659176 2070282156526376 8482789633693754332 nZiua de sâmbătă, 18 noiembrie 2017, va rămâne posterității ca o zi istorică de o deosebită importanță pentru Episcopia Ortodoxă Română a Spaniei și Portugaliei. Ea va fi peste vremi un prinos de rugăciune și mulțumire adresat Preasfintei Treimi pentru binecuvântarea revărsată asupra tuturor acelora care s-au ostenit la concretizarea unui proiect de suflet intitulat Catedrala românilor din Madrid, care a debutat acum 7 ani și jumătate de la punerea pietrei de temelie de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel al Bisericii Ortodoxe Române. Catedrala este un  semn văzut al Împărăției lui Dumnezeu, de o importanță misionară covârșitoare și totodată dovadă vie a dăruirii, a sacrificiului și nu în ultimul rând a dragostei acelora care iubesc podoaba casei lui Dumnezeu.

Astăzi a avut loc prima Sfântă Liturghie arhierească săvârșită în noua Catedrală ortodoxă română de la Madrid, cu hramul Intrarea Maicii Domnului în biserică. La acest eveniment liturgic de o deosebită încărcătură spirituală și emoțională au participat ierarhi din țară și străinătate: Înaltpreasfințitul Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale și Meridionale, Înaltpreasfințitul Policarp, Mitropolitul grec al Spaniei și Portugaliei și Exarh al Mării Mediterane, Preasfințitul Ignatie al Hușilor, Preasfințitul Siluan al Episcopiei Italiei, Preasfințitul Timotei al Episcopiei Spaniei și Portugaliei și Preasfințitul Marc Nemțeanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale; preoți și diaconi veniți din România, Spania, Portugalia și Franța, însoțiți de credincioșii din parohii, care au umplut catedrala poarticipând într-un număr foarte mare. De asemenea la slujbă au asistat Cardinalul Arhiepiscopiei Catolice de Madrid, don Carlos Osoro Sierra și Arhiepiscopul Bisericii Siriene Ortodoxe - Vicariatul spaniol, IPS Nicolas Matti Abd Alahad. Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost oferite de corala mixtă a Catedralei din Madrid atât în limba română cât și în limba spaniolă.

În cadrul Sfintei Liturghii, după momentul citirii pericopei evanghelice, Înaltpreasfințitul Iosif a rostit un cuvânt de învățătură despre înțelesul duhovnicesc al pericopei de astăzi și despre însemnătatea propovăduirii cuvântului lui Dumnezeu în întreaga lume: Mântuitorul instaurează o Împărăție a schimbării (metanoia), a venirii în sine, a vindecării omului care este hrănit cu Pâinea care Se pogoară din cer și care Se dă așa cum a rupt-o, cum a frânt-o El. nimic n-a ținut pentru El Mântuitorul din ceea ce a avut, El totul ne-a dat nouă, adică Împărăția Sa... Ce este biserica de zid pe care o vedem aici? Este semnul Împărăției lui Dumnezeu printre noi, iarepiscopii și preoții sunt cei care hrănesc poporul cu Trupul și Sângele Domnului pentru a accede în Împărăția Mielului Hristos, care Se jertfește pentru noi.

Dumnezeu, care lucrează în chip minunat, a lucrat și în acest proiect prin oameni de bine, care s-au ostenit în toți acești ani să ducă la bun sfârșit lucrările de construcție ale ansamblului Catedralei de la Madrid, astfel atât autoritățile române prin Guvernul României și instituțiile românești din diaspora, cât și autoritățile spaniole au contribuit decisiv la proiectarea, demararea și avansarea lucrărilor de construcție care se apropie încet încet de final.

Din partea autorităților române au participat: Ministru pentru românii de pretutindeni, doamna Andreea Păstârnac; Secretarul de Stat pentru culte, domnul Victor Opaschi: Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al României în Regatul Spaniei, doamna Gabriela Dancău; Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al României în Republica Portugheză, doamna Ioana Bivolaru; Consulii generali ai Consulatelor României în Regatul Spaniei și alți atașați și reprezentanți ai autorităților române în Peninsula Iberică.

Din partea autorităților spaniole au participat: Directorul General de Cooperare Juridică Internațională și Relații cu Cultele în cadrul Ministerului de Justiție, domnul Javier Herrera și sub-directorul aceluiași Departament, domnul Jaime Rosselló Granados, plus alte autorități locale și regionale din comunitatea de Madrid.

După terminarea Sfintei Liturghii, Preasfințitul Timotei a adresat cuvinte de mulțumire tuturor ostenitorilor și binefăcătorilor Catedralei de la Madrid, oferind reprezentanților Statului Român, principalul ctitor al acestei catedrale, reprezentanților autorităților spaniole, arhitecților catedralei și celorlalți ostenitori clerici și laici: Diplome de Excelență și Recunoștință, Icoane și cărți.

Domnul Secretar de Stat pentru Culte, Victor Opaschi a primit din partea Preasfinției Sale Diploma de Excelență însoțită de recunoștință și mulțumiri pentru implicarea directă a domniei sale și sprijinul consistent oferit până acum pe parcursul lucrărilor desfășurate la ansamblul Catedralei de la Madrid. În cuvântarea rostită, domnul Victor Opaschi a accentuat importanța finalizării acestui proiect care este expresie vie a credinței și culturii românești în diaspora din Spania, arătând că prin această susținere Guvernul României și-a făcut doar datoria de a fi aproape de românii din diaspora. De asemenea Preasfințitul Timotei a adus mulțumiri domnului George Becali pentru sprijinul financiar acordat construirii Catedralei ortodoxe române din Madrid.

Părintele Teofil Moldovan, cel care a obținut terenul pentru construirea Catedralei, împreună cu doamna preoteasă Lucreția, au primit din partea Preasfințitului Timotei Diploma de Excelență, iar din partea Consiliului parohial al parohiei Preasfânta Fecioară Maria din Madrid calde mulțumiri, urări de bine și un minunat aranjament floral ca semn de aleasă prețuire. În cuvântarea sa, Părintele Teofil a evocat jertfa parohiei din Madrid, veche de aproape 40, în lungul ei drum misionar și în demersurile privitoare la obținerea terenului și construirea Catedralei de la Madrid.

Înaltpreasfințitul Iosif a oferit Părintelui Alexandru Tothăzan, inginer-arhitect responsabil al Episcopiei cu lucrările Catedralei, Crucea Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, ca semn de aleasă prețuire și cinstire pentru toată dăruirea și dragostea puse în acest proiect.

Arhiepiscopul catolic de Madrid, don Carlos Osoro Sierra, a primit din partea Preasfințitului Timotei un dar și mulțumiri pentru buna relaționare și sprijinul oferit de Biserica Romano-Catolică parohiilor ortodoxe din Spania în lucrarea lor misionară.

În încheiere, Preasfinția Sa a adresat mulțumiri tuturor preoților și credincioșilor care s-au implicat activ în construirea Catedralei de la Madrid și tuturor celor prezenți astăzi la acest eveniment.

După terminarea discursurilor și a cuvintelor de mulțumire credincioșii au participat la miruit și apoi a urmat agapa frățească.

Binecuvintează Doamne pe cei ce iubesc podoaba casei Tale!

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Biroul de presă al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri