Festivalul – Nu uita că ești român! – Ediția I - Protopopiatul Asturias

DSC04220Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Timotei, al Spaniei şi Portugaliei, sâmbătă, 11 noiembrie, în Protopopiatul de Asturias a avut loc prima ediţie a festivalului de obiceiuri şi tradiţii populare: “Nu uita că eşti român!”. Toate familiile parohiilor din protopopiatul de Asturias au fost invitate să se întâlnească și să poposească pentru câteva ore la o gazdă primitoare, parohia Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș din León.

Deși erau multe de făcut prin gospodării am ales să spunem da; DA, renunțăm la rutina de zi cu zi și dorim pentru câteva ceasuri să ne întoarcem "ACASĂ"! Să ne întoarcem fiecare la căsuța lui de odinioară, unde am copilărit și unde am învățat să ne iubim obiceiurile și datinile. A fost ușor să facem acest lucru încă de la începutul festivalului când membrii parohiei „Sfântul Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan” din Ávila, ne-au surprins într-un mod extrem de plăcut cu amintirea Șezătorii de altă dată, venind cu fusul de tors lână, cu andrelele și croșetele și cântând și rostind poezii din tematica acestui obicei străbun. La finalul momentului cu toții au cântat și au dansat.

Membrii parohiei „Sfântul Cuvios Gheorghe de la Cernica” din Segovia ne-au dus pe meleagurile românești amintindu-ne de vremurile în care marele muzicolog Anton Pan compunea pentru plaiurile țării noastre. Iunia, fiica cea mare a părintelui paroh i-a acompaniat la clarinet pe ceilalți membri ai parohiei, care au cântat două din compozițiile marelui maestru. Momentul prezentat s-a încheiat cu o horă.

Următoarea parohie a fost Parohia ,,Sfântul Sfinţit Mucenic Haralambie” din Lugo. Ei au venit cu câteva cântece românești drage tuturor, cum ar fi Transilvanie frumoasă, Doamne ocrotește-i pe români, Cântă cucul, Acasă-i România și Noi suntem români. Pe lângă aceste cântece s-au rostit câteva poezii dedícate bunicilor care ne-au crescut și îngrijit, precum și poezii despre țara noastră. Momentul acestora s-a terminat atunci când Sofia, fiica cea mare a părintelui paroh, a cântat singurică Cuvine-se cu adevărat!

Membrii Parohiei „Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş” din León au urcat pe scena și ne-au bucurat cu diferite dansuri tradiționale din diferite părți ale țării, după care a urmat un cântec popular din repertoriul artistei Maria Ciobanu, cântec interpretat de o fiică duhovnicească a parohiei.

Au urmat apoi membrii parohiei „Sfântul Ierarh Vasile cel Mare” din Salamanca care au cântat și au dansat. Două melodii din repertoriul doamnei Irina Loghin au fost interpretate de o fiică duhovnicească a parohiei, ca apoi părintele paroh să cântate bine cunoscuta melodie "Mugur, Mugurel". Momentul artistic s-a sfârșit cu o horă.

Ultima parohie care a urcat pe scenă a fost parohia „Sfântul Antonie cel Mare” din Asturias (Gijón și Oviedo). Membrii parohiei, ca un adevărat ansamblu folcloric, ne-au prezentat un program artistic alcătuit din dansuri populare.

Dacă ar fi nevoie să rezumăm seara de sâmbătă în câteva cuvinte ar ajunge să spunem doar atât: bucurie, noblețe, bun simț și mângâiere. Credem din tot sufletul că dragul nostru Dumnezeu S-a bucurat foarte mult de bucuria noastră și Îl rugăm să ne ajute ca această bucurie să rămână cât mai mult timp în sufletele noastre.

Presb. Cristina Florentina Iacob

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri