Ședința de toamnă a preoților din Protopopiatul Sevilla

IMG 20171102 WA0018Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Timotei, al Spaniei şi Portugaliei, s-a desfăşurat marți, 31 octombrie 2017, ședința de toamnă a preoților din protopopiatul Sevilla, organizată în biserica parohiei ortodoxe române "Sfântul Apostol şi Evanghelist Marcu" din Almendralejo.

Lucrările au fost conduse de Părintele Protopop Ioan Poştoi, care după momentul de rugăciune a dat cuvântul Părintelui Marius Ioan Ferenț Pipaş- din parohia Granada-, pentru susținerea conferinței pe tema Anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al apăratorilor Ortodoxiei in timpul Comunismului.

În cadrul acestei conferințe s-a arătat pe îndelete personalitatea de vrednică pomenire a Patriarhului Justinian, care în decurs de aproape 3 decenii, într-o perioadă foarte grea pentru Biserica noastră dreptmăritoare, Preafericitul Părinte Patriarh a fost alături de păstoriții săi.

La finalul prezentării, preoții au intervenit cu dezbateri pe tema conferinței.

În partea a doua a şedinței s-a discutat despre problemele fiecărui preot din parohia pe care o păstorește, aspectele de ordin administrativ cu privire la programul contabil şi gestiunea parohiei. În final s-a mai discutat despre Congresul Nepsis cât şi despre organizarea Tainei Sfântului Maslu în Protopopiat.

Întâlnirea s-a încheiat cu o agapă frățească oferită de parohia din Almendralejo.

IMG 20171102 WA0017

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri