Hramul parohiei ortodoxe române din Vilareal

thumbnail 4În Duminica a XXV-a după Rusalii, 12 noiembrie 2017, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a slujit Sfânta Liturghie arhierească în sobor de preoți, -cu ocazia hramului- în parohia „Sfântul Ierarh Ioan Gură de Aur”, din Vilareal, Spania.

Credincioșii parohiei ortodoxe române din Vilareal au avut parte de o întreită bucurie prilejuită de împlinirea a 10 ani de la înființarea parohiei, hramul acesteia și binecuvântarea bisericii actuale cu agheasmă și untdelemn sfințit.

La finalul slujbei, Preasfințitul Părinte Timotei a oferit, în semn de prețuire, Părintelui paroh Aurelian Gheorghe Stoica Crucea Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei.

În cuvântul de învățătură rostit Preasfinția Sa a tâlcuit pilda samarineanului milostiv arătând că scopul luptei noastre duhovnicești este aceea de de a nu cădea între tâlhari, adică în patimi și păcate. Diavolul încearcă să ne ispitească să coborâm din viața curată la o viață în păcat (coborârea de la Ierusalim la Ierihon). Cei doi slujitori ai Vechiului Testament arată insuficiența Legii lui Moise de a ridica neamul omenesc căzut în mâna tâlharilor. Mântuitorul Hristos, simbolizat prin samarineanul milostiv, a reușit să aducă alinare celui aflat în suferință. Locul unde a fost dus este casa de oaspeți, adică Biserica, singurul loc unde primim vindecare. Untdelemnul și vinul, turnate pe rănile suferindului, sunt materiile folosite și sfințite în Sfânta Taină a Maslului și în Sfânta Taină a Împărtășaniei.

La acest eveniment deosebit din viața parohiei ortodoxe române din Vilareal a participat din partea autorităților române Consulul General la Castellon, domnul Dragoș Țigău, iar din partea autorităților locale spaniole, domnul consilier local Manuel Gabriel.

După cuvântul de mulțumire al Părintelui paroh Aurelian toți cei prezenți au participat la agapa frățească.

Biroul de presă al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri