Liturghie arhierească în parohia Zaragoza

23516048 151603365587123 1958431356 oCu ocazia Sfinților Mari Mucenici Mina, Martin de Tour și Vichentie de Zaragoza, sâmbătă, 11 noiembrie 2017, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a slujit Sfânta Liturghie arhierească în sobor de preoți, în parohia „Adormirea Maicii Domnului”, din Zaragoza, Spania.

La finalul slujbei, Preasfințitul Timotei a oferit spre folos duhovnicesc și mângâiere sufletească o părticică din moaștele Sfântului Vichentie (Vicențiu) de Zaragoza ca să fie ocrotitor parohiei.

În cuvântul de învățătură rostit, Preasfinția Sa a vorbit despre viețile Sfinților Mucenici prăznuiți. Este obiceiul ca să ne rugăm la Sfântul Mina atunci când pierdem ceva sau suntem păgubiți cu ceva, însă nu trebuie să ne rugăm lui Dumnezeu și Sfinților doar atunci când avem nevoie sau numai atunci când avem necazuri, ci și când ne este bine tocmai pentru ca să ne ferească de necazuri.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri