Parohia Torrent. Atelier de pictură: Truda micului iconar!, ediția a III-a

23432360 148923655855094 196742530 oÎn perioada 21 octombrie - 05 noiembrie 2017 copiii Școlii parohiale din parohia ortodoxă română Sfântul Efrem cel Nou, din Torrent au desfășurat un atelier de pictură și artă religioasă pe hârtie. Este a treia manifestare de acest gen după atelierul de pictură a icoanelor pe lemn și cel de pictură a icoanelor pe sticlă.

Atelierele de pictură și desen organizate în cadrul programului Școlii parohiale din Torrent se încadrează în tematica generală a „Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și al pictorilor bisericești”, în Patriarhia Română.

Duminică, 06 noiembrie a.c., lucrările copiilor au fost expuse în biserică spre bucuria părinților și a credincioșilor care au participat la slujbă. Copiii au desenat icoane cu sfinții ocrotitori, Maica Domnului, ingeri etc. Cu această manifestare se incheie ediția a III-a a atelierului de pictură: Truda micului iconar! dedicat anului omagial 2017. Pe parcursul atelierelor copiii au fost coordonați de către doamna preoteasă Andrea Pop și doamna Giorgeana Eliza Pop - pictor iconar.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri