Al zecelea hram al parohiei Vitoria-Gasteiz

23191931 146772429403550 2015527921 oMiercuri, 01 noiembrie 2017, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Spaniei și Portugaliei, a slujit cu ocazia hramului, în parohia ortodoxă română „Sfinţii Doctori fără de arginţi Cosma şi Damian”, din Vitoria-Gasteiz. Bucuria hramului a fost dublată de împlinirea a 10 ani de la înființarea parohiei.

La acest moment deosebit și ceas de rugăciune au participat, alături de Preasfinția Sa și Părintele paroh Radu Sorin Ursu, preoți din protopopiat și împrejurimi însoțiți de credincioși. La învitația Părintelui paroh, din partea Bisericii Catolice a fost prezent Episcopul Diocezei de Vitoria: Juan Carlos Elizalde Espinal, iar din partea autorităților române a participat Consulul general la Bilbao, domnul Marian Popescu.

După Sfânta Liturghie, ierarhul nostru a sfințit icoanele care au fost aduse recent pentru înfrumusețarea și completarea iconostasului sculptat. De asemenea Preasfinția Sa a hirotesit pe părintele Ioan din Aranda de Duero întru duhovnic.

La finalul slujbei Preasfințitul Timotei a oferit Părintelui Radu Ursu, ca semn de mulțumire pentru activitatea misionară rodnică desfășurată în cei 10 ani de slujire în Spania, Crucea pectorală a Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, iar credincioșilor le-a dăruit o Diplomă de vrednicie. În semn de aleasă prețuire, Părintele paroh a dăruit Preasfinției Sale un engolpion.

Evenimentul s-a încheiat cu agapa frățească încununată cu un frumos moment artistic susținut de tinerii și o parte din credincioșii parohiei coordonați de către doamna preoteasă Daniela Ursu.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri