Hramul parohiei ortodoxe române din Parla

23107607 144719629608830 890972993 oÎn Duminica a XXIV-a după Rusalii, 29 octombrie 2017, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a săvârșit în sobor de preoți -cu ocazia hramului- Sfânta Liturghie arhierească în parohia „Sfânta Mare Muceniță Anastasia Romana", din Parla.

În cuvântul de învățătură rostit ierarhul nostru a tâlcuit pericopa evanghelică a învierii fiicei lui Iair și a vindecării femeii cu scurgere de sânge. Femeia bolnavă din pericopa evanghelică de azi s-a vindecat trupește prin atingerea de Mântuitorul, însă mult mai importantă este vindecarea sufletească. Sufletul este cel care dă viață trupului. Trupul fără suflet este pământ, iar când sufletul părăsește trupul, după rânduiala firii, trupul se descompune și devine țărână. Dar va veni o vreme, la a doua venire a Domnului Iisus Hristos, când sufletele se vor (re)uni cu trupurile, dar pentru mulți de astăzi sunt greu de înțeles aceste lucruri, chiar și pe vremea Mântuitorului existau unii (saducheii) care nu credeau în înviere. Mântuitorul, dialogând cu femeia bolnavă, a întârziat intenționat și fiica lui Iair a murit. Dar Mântuitorul a vrut să arate că odată cu venirea și Învierea Lui moartea nu va mai birui asupra omului, ci moartea va fi doar o trecere de la viața aceasta la cea veșnică. Deși Iair a fost înștiințat că fiica lui a murit, totuși Domnul Iisus Hristos îi spune să nu se teamă și să aibă credință. Credința face minuni! Aproape la toți oamenii pe care i-a vindecat Mântuitorul le-a spus că credința lor i-a vindecat. Credința și faptele bune ne mântuiesc! Cel care crede, face și faptele credinței. Prin exemplul femeii, Mântuitorul i-a arătat lui Iair cât de importantă este credință și ce minuni poate face. Prin învierea fiicei lui Iair Mântuitorul ne-a arătat că există viață veșnică și înviere. De asemenea Domnul Hristos a arătat că moartea nu este naturală, ci un accident rezultat din păcat. Dacă ar fi fost naturală omului nu i-ar fi frică de moartea. Firească și normală este învierea. Nu de moarte ca trecere trebuie să ne fie frică, ci de ceea ce este după această trecere. După moarte cu faptele credinței mergem și ele vor fi avocatul nostru în fața scaunului de Judecată. Să fim atenți și să nu ne cheltuim viața, ci să lucrăm faptele credinței pentru a fi primiți în brațele părintești ale Domnului.

La finalul cuvântului, Preasfințitul Timotei i-a oferit Părintelui paroh Vasile Eugen Barz Diploma de onoare Sfântul Apostol Iacob, cu ocazia împlinirii a 35 de ani de preoție și slujire rodnică. 

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri