Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Protopopiatul Castellon

22406294 134489150631878 7363846055788934851 nJoi, 12 octombrie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, s-a desfășurat în Vilareal Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Protopopiatul Castellon. Au participat aproximativ 80 de tineri din 8 parohii ale Protopopiatului.

Evenimentul a debutat la ora 10:00, așa cum este firesc, cu un moment de rugăciune marcat prin săvârșirea Slujbei de Te-Deum de către Părinții Bogdan Păunescu din Vinaros, Valentin Lupașcu din Puerto de Sagunto și Vasile Pop din Torrent. După cuvântul de deschidere al Părintelui Protoiereu Aurelian Stoica a urmat conferința susținută de doamna profesoară Inmaculada Ramis, pe tema: Singurătatea adolescentului și a tânărului, mijloace de relaționare și apropiere, prietenia și începutul primei iubiri! După expunerea doamnei profesoare a urmat un moment de dezbatere, apoi participanții s-au împărțit pe segmente de vârstă în 4 grupe și au participat la atelierele tematice coordonate de: Andrea Pop din Torrent, Georgiana Păunescu din Vinaros, Ionuț Ilie și Teodor din Castellon.

La finalul timpului alocat pentru ateliere au avut loc prezentarea concluziilor în plen și o foarte folositoare și interesantă sesiune de întrebări și răspunsuri.

După aceste momente de bilanț al evenimentului, ziua dedicată tinerilor Nepsis din Protopopiatul Castellon s-a încheiat cu o agapă la care au luat parte toți cei prezenți.

Mulțumim parohiei Sfântul Ioan Gură de Aur, din Vilareal -gazda întâlnirii- pentru bucatele alese, voluntariat și dăruire, Părintelui Protoiereu Aurelian Stoica, doamnei Prof. Inmaculada Ramis, preoților și tinerilor participanți și tuturor acelora care s-au implicat în organizarea și bunul mers al acestui eveniment.

Participant Pr. Vasile Pop

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri