Sfânta Liturghie și Taina Hirotoniei săvârșite la Catedrala din Madrid

thumbnail 1În Duminica a XVIII-a după Rusalii, 24 septembrie 2017, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a slujit Sfânta Liturghie arhierească în Catedrala provizorie din Madrid. În cadrul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa l-a hirotonit întru diacon pe tânărul Ilie Daniel Maniu pe seama Protopopiatului de Vitoria, fiind îmbisericit în parohia „Minunea Sfântului Arhanghel Mihail în Colose” din Pamplona.

În cuvântul de învățătură rostit, ierarhul nostru a accentuat, pe baza pericopei evanghelice a acestei duminici, importanța ascultării și a smereniei. După ce a învățat mulțimile despre Împărăția lui Dumnezeu, Mântuitorul a vrut să probeze ceea ce a propovăduit și i-a cerut lui Simon Petru să arunce din nou mrejele mai la adânc. Deși timpul nu era prielnic pentru pescuit, deoarece peștele se prinde mai bine noaptea, lucru spus și de Simon Petru care a trudit toată noaptea fără succes, însă după cuvântul Domnului el s-a făcut ascultător. Dacă n-ar fi ascultat Petru nu s-ar fi încredințat de dumnezeirea Mântuitorului. Văzând minunea împlinită Petru se smerește și spune: Ieși Doamne de la mine pentru că sunt om păcătos!(Lc. 5,8), dar cu siguranță el nu voia să iasă sau să plece Mântuitorul, însă încredințându-se de Hristos Lumina lumii și-a văzut și conștientizat păcătoșenia lui. Dar Mântuitorul iese de la el? Cum să iasă când de fapt a venit să mântuiască lumea?! Voia lui Dumnezeu este să facă din oameni păcătoși slujitori ai Lui. El nu se leapădă de noi, ci stă la ușa inimii și bate, iar dacă omul deschide Hristos intră și-l mântuiește. Să ascultăm cuvântul lui Dumnezeu chiar dacă ni se pare ilogic uneori și să deschidem ca să intre Dumnezeu și astfel să aflăm pace și liniște sufletelor noastre.


Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri