Un fragment din moaștele Sfântului Cuvios Irodion de la Lainici dăruit parohiei din Colmenar Viejo

IMG 20170916 WA0002La solicitarea părintelui paroh și prin mijlocirea Preasfințitului Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei, a aprobat donarea către Parohia din Colmenar Viejo, Protopopiatul Madrid Nord, a unui fragment din moaștele Sfântului Cuvios Irodion de la Lainici, pentru a fi așezat spre închinare în biserica “Sfântului Cuvios Irodion de la Lainici”.

În vederea primirii sfintelor moaște, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Timotei, în ajunul sărbătorii Schimbarea la Față, preotul paroh Nicolae Olimpiu Biolan, împreuna cu prezbitera Liliana Dirzu s-au deplasat la Mănastirea Lainici.

Sărbătoarea a început de sâmbătă seara, 05 august, cu oficierea slujbei Vecernicei unită cu Litia şi Privegherea oficiată de IPS Irineu, Mitropolitul Olteniei în biserica Manastirii Lainici la care a luat parte și părintele paroh Nicolae Olimpiu Biolan iar la Schitul Locurele PS Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei.

În ziua hramului, ceremonialul liturgic a fost oficiat de cei doi ierarhi prezenți, cărora li s-au alăturat: IPS Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, PS Lucian, Episcopul Caransebeşului, PS Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor şi PS Emilian Crişanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului împreună cu un sobor de peroți și diaconi veniți din toată zona Olteniei. A fost săvârşită mai întâi slujba Acatistului Schimbării la Faţă. Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârşită la Altarul de vară al Mănăstirii iar la finalul Sfintei Liturghii, IPS Irineu a dăruit din partea Manastirii Lainci o raclă de lemn, frumos sculptată, în care se afla fragmentul din moaștele Sfântului Irodion, actul de donație și de autenticitate, viața, slujba, Acatistul și Icoana Sfântului Cuvios Irodion.

Duminică, 3 septembrie a.c., Icoana împreună cu racla în care sunt așezate moaștele Sfântului Irodion au fost depuse spre închinare în sfânta biserică din Colmenar Viejo iar preotul paroh împreună cu credincioșii prezenți au oficiat slujba Acatistului Sfântului Cuvios Irodion și Sfânta Liturghie.

La finalul Sfintei Liturghii, părintele paroh a adresat un frumos cuvânt celor de față, prezentând viața si ostenelile Sfântului Irodion de la Lainici și îndemnând pe toți cei prezenți să-l cheme ca mijlocitor în rugăciunile înălțate către Tatăl ceresc.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri