Slujire arhierească în Catedrala din Madrid

IMG 20170828 WA0003În Duminica a XII-a după Rusalii, 27 august 2017, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a slujit Sfânta Liturghie arhierească în catedrala provizorie din Madrid.

Preasfințitul Părinte Timotei a ținut la final un cuvânt de învățătură în care le-a tâlcuit credincioșilor prezenți pericopa evanghelică a duminicii.  Tânărul bogat din evanghelia de astăzi este un exemplu pentru tinerii de azi tocmai pentru că Îl iubea pe Dumnezeu prin împlinirea poruncilor: "Cel ce are poruncile Mele şi le păzeşte, acela este care Mă iubeşte; iar cel ce Mă iubeşte pe Mine va fi iubit de Tatăl Meu" (Ioan 14,21). Însă ca să ajungă la desăvârșire îi mai lipsea ceva și Mântuitorul îi cere să-și vândă averile și apoi să vină să-L urmeze, dar tânărul s-a întristat pentru că inima lui era alipită de averile lumești. Tot Mântuitorul Hristos ne spune că: "unde este comoara ta, acolo va fi şi inima ta" (Matei 6,21), de aceea comoara cea adevărată, care este facerea de bine și păzirea poruncilor, trebuie adunată în inimă. Tânărul a fost încercat de Mântuitorul. O sabie bună este făcută dintr-un fier călit și încercat dinainte, iar un fier bun până devine platoșă sau armă rezistentă este trecut și prin foc și prin apă. La fel și noi trebuie să fim cercați  să trecem și prin foc și prin apa încercărilor ca să devenim mai rezistenți la ispite, pe care le depășim doar prin ajutorul lui Dumnezeu.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri