Slujire arhierească în Duminica migranților la Buzău

IMG 20170820 WA0015În duminica a XI-a după Rusalii, 20 august 2017, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Spaniei și Portugaliei, a slujit Sfânta Liturghie arhierească în Catedrala copiilor din Buzău -în sobor de arhierei și preoți- alături de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale și Meridionale și Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian al Buzăului și Vrancei.

Înaltpreasfințitul Iosif a prezidat Sfânta Liturghie și a ținut un cuvânt de învățătură referitor la viața și manifestarea religioasă a migraților români din diaspora.

Astăzi, prin rânduiala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, sărbătorim și Duminica tuturor migranților români tocmai pentru că peste 4-5 milioane de români trăiesc în țările occidentale și în America dar și în alte părți ale lumii. Astăzi ne-am rugat pentru cei care trăiesc departe de țară, pentru toți cei care trăiesc în condiții grele și în țări cu războaie și conflicte sau calamități naturale. Noi îi purtăm în inimă pe toți migranții, aproape toți avem rude în străinătate și de aceea ne purtăm în rugăciune și în inimă unii pe alții. Deși acolo în străinătate nu avem biserici frumoase ca acestea din țară, ne rugăm în biserici și spații primite de la catolici sau protestanți, slujim Sfânta Liturghie necontenit și acolo ca și acasă în țară tocmai pentru ca pruncii și tinerii noștri de acolo să nu își piardă credința noastră ortodoxă dreptmăritoare.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri