Liturghie arhierească și Taina Hirotoniei în Catedrala din Madrid

IMG 20170718 WA0014În Duminica a VI-a după Rusalii, 16 iulie 2017, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a slujit Sfânta Liturghie arhierească, înconjurat de un sobor de preoți, în catedrala provizorie din Madrid. În cadrul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Timotei l-a hirotonit pe Părintele diacon Vicențiu Mircea Boriceanu întru preot. Alături de Preasfinția Sa, la Sfânta Liturghie, au slujit: Părintele Arhimandrit Siluan Șandor de la Centrul Eparhial, părintele Constantin Sturzu și Părintele Vicențiu, proaspăt hirotonit.

Preasfințitul Părinte Timotei a ținut la final un cuvânt de învățătură în care le-a vorbit credincioșilor prezenți despre Taina Preoției, arătând faptul că prin Hirotonie preotul devine iconom al Tainelor lui Dumnezeu. Prin punerea mâinilor episcopului în cadrul Tainei Hirotoniei, preotul este îmbrăcat cu putere de sus (FA 1,8) iar prin Tainele care le săvârșește și el mai apoi coboară harul Duhului Sfânt peste credincioși.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri